Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Tapyba po tapybos
Erika Grigoravičienė
Grupės „24“, „Angis“ ir jaunieji ekspresionistai
 
1990 m. Ričardo Povilo Vaitiekūno iniciatyva įkurta tapytojų grupė „24“, subūrusi iškiliausius „tyliuosius modernistus“, siekiančius atstovauti aukštesnio lygio, elitinei dailei, 1999 metais galerijoje „Lietuvos aidas“ surengė savo paskutinę parodą. Grupės aktyvistams ir teoretikams (tai buvo garsūs kritikai Alfonsas Andriuškevičius ir Viktoras Liutkus) nepavyko išsaugoti tapybos pirmenybės tarp menų, ypatingo tapytojų statuso ir įtakos institucijose.
 
Plačiau skaitykite: Grupė „24“
XX a. paskutinio dešimtmečio viduryje tapyba atsidūrė dailės gyvenimo nuošalėje. Klasikai keikė tradicinės dailės rūšis užgožusį naująjį aparatinių medijų meną. Vis dėlto dauguma to meto tapytojų ir toliau tapė. Jų kūriniai buvo eksponuojami Kauno, Klaipėdos parodų salėse, taip pat Sąjūdžio metais ar tuoj pat atgavus Nepriklausomybę įsteigtose privačiose galerijose („Lietuvos aidas“, „Vartai“). Siaučiant infliacijai, gausybė Lietuvos dailininkų produkcijos buvo pusvelčiui parduota Vakarų Europos šalyse. Pamažu stiprėjo ir dar sovietmečiu pradėjusi formuotis šalies dailės rinka.
 
1989 m. Jono Gasiūno įkurta tapytojų grupė „Angis“ gyvavo iki 2010 metų. Jos nariai, tarp kurių – nemažai kauniečių, kurį laiką geriausiai atstovavo atkakliems, nenutildomiems tapybos meno „dinozaurams“. Neoekspresionistinė didelių formatų „Angies“ tapyba buvo paveikta hipių kultūros, psichodelinės muzikos, masinės kultūros klišių, reklamos ir kino, taip pat – poreikio perdirbti Lietuvos modernizmo klasiką, ypač Antaną Gudaitį.
 
Svarbus grupės indėlis į tapybos raidą – abstrakcijos. Henrikas Čerapas plėtojo beveik monochrominį abstraktų ekpresionizmą su peizažo nuorodomis. Juodą spalvą čia įkūnija ne tik dažai, bet ir asfalto derva. Vėliau paveiksluose atsiranda užrašai. Rimvydas Jankauskas-Kampas irgi tapė peizažo bruožų turinčias abstrakcijas, tik ryškiomis spalvomis, o jo žvilgsnis dažniau krypo ne į žemę, o į dangų. Vytautas Dubauskas kūrė spalvingas abstrakcijas su figūrinių kompozicijų užuominomis. Ričardui Nemeikšiui būdingos lygiai nudažytos šaltibarščių spalvos drobės su minimaliais priedais arba trimatės erdvės iliuzija be aiškių regimojo pasaulio objektų. Vėliau jis ėmė ant pakavimo kartono klijuoti blizgučių ornamentus.
 
Tikroviškos, vaizduojamosios ekspresionistinės tapybos tradicijas XX a. paskutiniu dešimtmečiu puoselėjo keli jaunesnės kartos dailininkai. Solomonas Teitelbaumas, tirštais dažais tapydamas miestų peizažus, autoportretus ar Eimunto Nekrošiaus statytų spektaklių personažus, įkvėpimo sėmėsi iš Paryžiaus mokyklos ir tarpukario Kauno žydų dailininkų kūrybos. Sigita Maslauskaitė, paeksperimentavusi su banaliais modernizmo motyvais, vėliau tirštais stambiais potėpiais ėmė tapyti religinius paveikslus pagal baroko meistrų drobes.
 
Ryškiausia 10 dešimtmečio tapybos meno žvaigždė – Vilmantas Marcinkevičius. „Vartų“ galerijos atrastas ir išpopuliarintas jaunas menininkas, netrukus itin išgarsėjęs Danijoje, pastebimai atnaujino ekspresionistinę tapybą. Didelio formato drobėse skaidriais sluoksniais tapydamas figūras peizaže, neretai – sekso ir smurto scenas, supindamas tradicinę ikonografiją, vaizduotę ir dabartį, nuolat kartodamas tą patį geltonos ir mėlynos spalvos derinį, susiedamas kūrybinę agresiją su tiriamuoju tapybos medijos stebėjimu, jis išrado savitą paveikslo tipą, kuris atrodo it regimas per didinamąjį stiklą.
 
Naujoji tapyba
 
Tapybos specialybė, plintant naujųjų medijų menui, Vilniaus dailės akademijoje išliko gana svarbi. Akademijos rektorius Arvydas Šaltenis, grupės „24“ narys, molbertą net buvo pasistatęs greta savo darbo stalo. Šiuolaikinio meno centras teberengė tradicines Vilniaus tapybos trienales. Ypač reikšminga buvo 2000 m. trienalė, kuruota Vilniuje dirbusio švedų dailėtyrininko Andersho Kreugerio ir Evaldo Stankevičiaus. Parodoje buvo pristatyta keliolikos šalių naujoji tapyba – poaparatinė, flirtuojanti su kinu ir fotografija, eksperimentuojanti su medžiagomis ir technikomis, perdirbanti įvairiausius rastus vaizdus ir svarbiausia – savistabi, pati save atrandanti, ardanti ir tirianti. Išsisklaidžius tepimo ir įkvėpimo mitams, sena dailės rūšis virto visaverčiu „šiuolaikiniu menu“.
 
2000 metų trienalėje eksponuoti ir pirmieji Gasiūno darbai, sukurti vietoj dažų ir teptukų naudojant žvakės liepsnos dūmus. Dūmai turėjo pabrėžti vaizdo netikrumą, apgaulę ar net neteisėtumą. Dauguma paveikslų sudaryti iš dviejų sluoksnių – dažais nutapyto nykaus peizažo ar skurdaus interjero ir dūmo piešinių, neva atsitiktinai, be aiškaus loginio ryšio lyg ant stiklo išdėliotų paveikslo paviršiuje. Juodos netvirtos jų linijos išties primena vandališką gatvės meną, juolab kad visi motyvai – nuo stebuklingų šventųjų paveikslų iki filmų veikėjų – autoriaus įžūliai pasisavinti. Gasiūno dūminiai kūriniai tapo įtaigiu naujosios tapybos pavyzdžiu.
 
Naujieji tapytojai užsimojo ištirti tapybos ribas, išnarstyti paveikslą į dalis ir parodyti, iš ko jis sudarytas. Jurgos Barilaitės vaizdo instaliacijoje Būtinoji gintis (2001) matome, kaip menininkė kūdikio veido atvaizdą ant drobės išmuša į baltus dažus pamirkytomis bokso pirštinėmis. Sportinis smūgis čia pakeitė meninį potėpio gestą. Šis naujajai tapybai jau nebeprivalomas, jos technologiją sudaro drobė (arba kitas pagrindas) ir dažai.
 
Potėpis pastebimai netenka reikšmės Eglės Ridikaitės darbuose. Į bures ar staltieses panašias drobes be porėmių menininkė naudoja it popierių, užrašų blonknoto lapus. Pražioje jose teptuku it rašikliu ji piešė schemas, planus, eskizus, vėliau, pasitelkusi aerozolio purškiklį, ėmė kurti tikslius kasdieninių daiktų atvaizdus. Ridikaitės paveikslai – lyg techniniai brėžiniai, pagal kuriuos galima pagaminti daiktą, iškloti parketą, apstatyti kambarį, ar žemėlapiai, padedantys orientuotis aplinkoje. Gineitytės peizažai su namais ir figūromis, taip pat be regimų tapymo gesto žymių, atrodo vos pradėti, nebaigti ir primena skaitmeninį vaizdą su fotošopo klaida.
 
Grafiko Kęstučio Grigaliūno 1997–1999 m. sukurta daugiau nei šimto Lietuvos menininkų ir intelektualų portretų serija, 24 dalių Tikra istorija apie Joseph Beuys (1998) pagal Herkaus Kunčiaus radijo pjesę su jos citatomis ir kiti darbai – tai tapyba dažais ant drobės, dėl trafaretų naudojimo ir padirbtų rastro taškelių panašesnė į šilkografijos atspaudus.
 
 
Visiškai nepanašūs į tapybą ir Gintaro Znamierowskio kuriami hiperrealistiniai vaizdai, nors jų laikmena – taip pat dažai ant drobės. Menininkas perdirba, cituoja, įterpia ribinius modernizmo tapybos atvejus. Paskutinį Pieto Mondriano paveikslą jis papildė geltonomis tabletėmis-šypsenėlėmis. Mondriano motyvai ir Kazimiro Malevičiaus juodasis kvadratas pasikartoja politiškai nekorektiško turinio serijoje Sena feministė (2007–2008) ir meno institucijas kritikuojančiuose darbuose.
 
Perkurti tapybos istoriją, regis, yra daugumos menininkų užduotis. Evaldas Jansas, vienas pirmųjų teptuką išmainęs į vaizdo kamerą, bet kartkartėmis vėl sugrįžtantis prie tapybos, Claude'o Monet (Klodo Monė) Įspūdį prilygino masinės kultūros įvaizdžiams. Patricija Jurkšaitytė kruopščiai pertapė daugybę klasikinių paveikslų, pašalindama iš jų figūras. Tušti vaiduokliški peizažai, interjerai sukelia nebūties ir kartu laukimo nuojautą, kaip ir viešbučių kambariai, baseinai ar antikvariatai.
 
Plačiau skaitykite: Patricija Jurkšaitytė
Kai kurie menininkai ne cituoja konkrečius kūrinius, o pasitelkia istorines, senamades raiškos priemones ir tarsi mėgina įrodyti, kad jomis vis dar įmanoma sukurti naujų paveikslų. Sigitas Staniūnas įkvėpimo ieško keliaudamas po tolimas egzotiškas šalis ir didelio formato drobėse glotniai, daugybe skaidrių sluoksnių ištapo užburiančias vizijas. Jo paveiksluose veši fantastiniai augalai, iš džiunglių tankmės išnyra paslaptingos praeities epochų drabužiais vilkinčios būtybės.
 
Paulius Juška vaizduoja sustingusių figūrų mizanscenas, supindamas baroko, akademizmo, kritinio realizmo stilių principus ir temas. Žygimanto Augustino tikroviškai nutapyti išdidinti kūnai ir veidai ankštoje paveikslo erdvėje primena žymaus XX a. antrosios pusės figūrinės tapybos meistro Luciano Freudo (Liuciano Froido) kūrinius. Menininko mėgstama tema – išdidintas, paniekinamai deformuotas, neįprastais rakursais pateiktas savo atvaizdas.
 
Andriaus Zakarausko darbuose savo atvaizdas neatsiejamas nuo tapybos savistabos. Beveik visi jo paveikslai – autoportretai visu ūgiu. Menininko figūra čia dažniausiai padauginta daugybę kartų kaip tam tikrų su tapymo ir regėjimo procesais susijusių struktūrų elementas. Tai gali būti paveikslas paveiksle, ir abiejuose Zakarauskas nutapo save, stebintį savo kūrinį, – tapytojo, pozuotojo ir žiūrovo vaidmenyje. Kitąsyk tai anamorfiški atspindžiai į bedugnę garmančiame sukūryje ar drobę primenantis tinklas. Menininkas šaiposi iš tapybos politikos, „autentiško“ potėpio gesto, paveikslo kaip artefakto. Jis naudoja tik kelias spalvas – juodą, mėlyną, pilką, bet plokšti, plakatiški paveikslai kartu sukuria ir beribės erdvės įspūdį. Kartais juose atsirandantis tvirtas, platus, tiesus potėpis (būdingas Antanui Gudaičiui, Vladui Karatajui ar Kostui Dereškevičiui) yra ne tik raiškos priemonė, bet ir vaizdavimo objektas.
 
Jauniausios kartos tapytojai dažniausiai pasakoja istorijas spėriai nutapytais vaizdais (Adomas Danusevičius) arba nagrinėja menamos paveikslo erdvės sandarą (Povilas Ramanauskas, Rosanda Sorakaitė). Jolanta Kyzikaitė komiksų stiliumi tapo dideles montažines kompozicijas, savo patirtis supindama su masinės kultūros įvaizdžiais. Rūta Povilaitytė kaukėtų būtybių ir daiktų atvaizdus dėlioja it eskizų sąsiuvinio lape. Staselės Jakunskaitės paveikslai atrodo padaryti naudojant lakoniškus trafaretus ir įvaizdina kalbos klišes. Jūratė Jarulytė hiperrealistiniuose paveiksluose vaizduoja mįslingas laivų įrangą primenančias konstrukcijas.
 
Linas Jusionis iš taupių užuominų kuria painaus ir pasunkinto erdvės patyrimo būseną. Preciziškuose minimalistiniuose jo darbuose, regis, nėra jokių praeities pėdsakų, tačiau akyli žinovai juose gali išvysti išgrynintus ar pakeistus Kisarausko, Dereškevičiaus, Šaltenio, Davido Hockney'o (Deivido Hoknio), Jurkšaitytės metodus ir motyvus. Tai iš tiesų nauja tapybos raidos pakopa.
 
 

Komentarai

Rašyti komentarą
Pasidalinkite savo komentaru.

Šaltiniai ir nuorodos

Lietuvos tapyba. 1960–2013
Sudarytoja Raminta Jurėnaitė, Vilnius: Modernaus meno centras, 2014
Rimvidas Jankauskas Kampas (1957–1993)
Albumas, sudarytoja Simona Makselienė, Vilnius: Vilniaus aukciono biblioteka, 2009
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.