Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, išsiplėtė ir kūrybinės fotografijos raidos kontekstai. Viena vertus, pasikeitusi politinė situacija reiškė galimybę Lietuvos autoriams laisvai įsilieti į pasaulines kūrybinės fotografijos tendencijas ir tuo pačiu – neišvengiamybę būti pagal jas vertinamiems. Kita vertus, fotografijos raidos kontekstai išsiplėtė ir pačioje Lietuvoje – fotografija tapo tarpdisciplininio šiuolaikinio meno dalimi.
Pastarąją kūrybinės fotografijos raidos kryptį iš dalies lėmė tuomet nauja aplinkybė – fotografijos studijos aukštosiose mokyklose. 1997 m. Vilniaus dailės akademijoje (VDA) buvo įkurta Fotografijos ir medijos meno katedra, kurios vedėjas Alvydas Lukys taip prisimena šių fotografijos studijų pradžią:
[P]er pirmąjį penkmetį [...] rūpėjo formuoti profesinį lauką, galbūt netgi užgriebiant taikomuosius [fotografijos] dalykus. Tačiau vėliau nusprendėme, kad šito taikomumo aspekto mums gana, turime žengti į šiuolaikinio meno sritį. Tuomet profesionalumas tapo suvokiamas jau nebe kaip mokėjimas valdyti fotoaparatą [...], o kaip gebėjimas pasirinkti tinkamą mediją tam tikrai idėjai įkūnyti. Jurij Dobriakov, „Taikymasis į aukščiausią šiuolaikinio meno lygą“, Fotografija, 2015, Nr. 1 (30), sudarytojas Tomas Pabedinskas, Vilnius: Lietuvos fotomenininkų sąjungos fotografijos fondas, 2015, p. 8.
Fotografijos ir medijos meno studijas VDA baigė ne vienas šiandien žinomas lietuvių autorius, o dalis jų iš tiesų kūrybai pasitelkia ne vien fotografiją (pavyzdžiui, Ugnius Gelguda, Akvilė Anglickaitė ir kt.). Vėliau fotografijos ar su ja susijusios medijų meno studijų programos pradėtos vykdyti ir kitose Lietuvos aukštojo mokslo institucijose.
Tačiau ar institucionalizuotas fotografijos mokymas suformavo kokią nors „mokyklą“, kuri savo stiliaus ar pasaulėžiūros vieningumu primintų ankstesnę Lietuvos fotografijos mokyklą ar nuo jos atsiribojusių „nuobodulio estetikos“ atstovų kartą? Paradoksalu, bet fotografijos studijos nesuformavo jokios vieningos kūrybinės krypties. Įsiterpusi į globalų kontekstą ir patekusi į šiuolaikinio meno sceną Lietuvos fotografija tapo ypač įvairi. Apibendrindama XX a. 10 dešimtmečio Lietuvos fotografijos tendencijas dailėtyrininkė Raminta Jurėnaitė teigė:
[Š]iuolaikinės Lietuvos fotografijos nebegalime laikyti grynai nacionaline, apribota geografijos ar mokyklos. Be to, ji nebe vientisa, išsiskaidžiusi į daug skirtingų kelių. Raminta Jurėnaitė, „Margas fotografijos dešimtmetis“, in: Lietuvos fotografija vakar ir šiandien, sudarytojas Skirmantas Valiulis, Vilnius: Lietuvos fotomenininkų sąjunga, 1998, p. 7.
Kai kurių globalių tendencijų įtaką įvardija patys lietuvių kūrėjai bei kuratoriai, kitas galima nesunkiai atpažinti jų darbuose. Nepriklausomybės sąlygomis Lietuvos šiuolaikinėje fotografijoje ar fotografiją naudojančių menininkų kūryboje ėmė ryškėti tos pačios tendencijos, kurias fotografijos kuratorė ir tyrinėtoja Charlotte Cotton (Šarlotė Koton) Charlotte Cotton, The Photograph as Contemporary Art, London: Thames & Hudson, 2007. įžvelgia globalioje fotografijos scenoje.
- Menamus siužetus perteikiantys surežisuoti „gyvieji paveikslai“, ar kitaip – tableau fotografija. Šią fotografijos kryptį XX a. 9 dešimtmeči u tarptautiniame fotografijos kontekste įtvirtino kanadiečių menininkas Jeffas Wallas (Džefas Volas). Kruopščiai režisuodamas fotografuojamas scenas ir naudodamas skaitmenines manipuliacijas, jis sukūrė vaizdus, kurie tuo pat metu atrodo ir „dirbtiniai“, ir perdėtai tikroviški. Tokie vaizdai ne tik kuria psichologinės įtampos įspūdį, bet ir užuominomis pasakoja paslaptingus, grėsmės nuojautos paženklintus menamus siužetus. Šiandienėje fotografijoje bene žymiausias tokios fotografijos atstovas yra amerikietis Gregory Crewdsonas (Gregoris Krūdsonas), kuris fotografiją kuria tarsi kiną – pasitelkęs didelę kūrybinę komandą, o jo fotografijoms būdinga savita kinematografinė estetika.
- Pabrėžtinai neišraiškinga, subjektyvaus autoriaus žvilgsnio neišduodanti kūryba. Žymiausi šios krypties atstovai – vokiečių menininkų pora Berndas ir Hilla Becheriai, kurie neišraiškingą, labiau objektyvią mokslinę dokumentaciją, nei subjektyvų menininko žvilgsnį primenančią fotografijos formą nuosekliai naudojo nuo XX a. 6 dešimtmečio. Tokiu būdu menininkai dokumentavo daugybę įvairių industrinių statinių (pvz., vandens bokštų) ir sukūrė fotografines jų tipologijas. Neišraiškingos fotografijos kryptį Becheriai įtvirtino dėstydami Diuseldorfo meno akademijoje, o jų suformuotai „vokiškai“ fotografijos mokyklai šiandien atstovauja tokie garsūs autoriai kaip Andreas Gursky (Gurskis) ar Thomas Ruffas (Tomas Rufas).
- Iš pirmo žvilgsnio nereikšmingus kasdienybės objektus, erdves bei veiksmus įamžinanti fotografija. XX a. 7 dešimtmetyje kasdienę aplinką ėmė fiksuoti amerikietis Williamas Egglestonas (Viljamas Eglstonas), spalvotose fotografijose įprastus vaizdus pateikdamas kaip intriguojančias vizualias kompozicijas. Vienas žymiausių fotografijos, kuri kvestionuoja galimo meno objekto ribas, kasdienybę paversdama estetinio patyrimo objektu, atstovų šiandien yra meksikiečių menininkas Gabrielis Orozco (Orozko).
- Privataus gyvenimo ir asmeninių išgyvenimų fotografiniai „dienoraščiai“. Intymų, dažniausiai viduriniojo visuomenės sluoksnio tiesiogiai nepatirtą gyvenimą rodančią fotografiją XX a. 8 dešimtmečio pabaigoje pradėjo kurti šiandien žinomi amerikiečių fotografai Larry Clarkas (Laris Klarkas) ir Nan Goldin. Į fotografuojamų žmonių ar bendruomenių gyvenimą šie autoriai žvelgė tarsi iš vidaus, nes patys toms bendruomenėms priklausė. Be to, intymaus santykio su fotografuojama aplinka įspūdį sustiprino iš mėgėjiškos, šeimos albumo fotografijos „pasiskolinta“ estetika. Šiai fotografijos krypčiai galima priskirti ir žymų japonų autorių Nobuyoshi (Nobujoši) Araki.
Daugelį šių tendencijų geriau apibūdina autorius motyvuojančios idėjos, požiūriai į fotografiją, šiuolaikinę kultūrą ir gyvenimą, nei tų idėjų vizuali išraiška. Būtent kūrybinių idėjų giminingumas, o ne vien matomas stiliaus panašumas, patikimiausiai nurodo ir lietuvių autorių darbų sąsajas su pasaulinėmis fotografijos tendencijomis.
Apibendrintai galima sakyti, kad viena svarbiausių idėjų, susiejusių laisvę atgavusios Lietuvos fotografiją su plačiu pasaulio fotografijos kontekstu – tai abejonė fotografinio atvaizdo objektyvumu ir galimybe fotografijoje perteikti „tikrą“ gyvenimą ar universalias tiesas. Autoriai fotografiją ėmė traktuoti ne kaip patikimą ir nešališką tikrovės atvaizdą, bet kaip kultūrinį „tekstą“, kurį formuoja ir kurio prasmę lemia įvairūs nemeniniai kontekstai. Kaip tik šį fotografijos aspektą savo kūrybos tema pasirinko, siekė išryškinti ir kritiškai vertinti dalis lietuvių autorių (Gytis Skudžinskas, Ugnius Gelguda, Darius Vaičekauskas, projektuose komentarai@3xpozicija.lt, Fotosofija ir Fotografijos grūdas dalyvavę menininkai). Kiti, nors ir naudodami fotografiją sociokultūrinei aplinkai fiksuoti bei tirti, nesiekė kurti fotografijos „natūralumo“ įspūdžio. Užuot bandę reportažiniu metodu įamžinti nesutrikdytos gyvenimo tėkmės „lemiamas akimirkas“, kaip tai darė vyresnieji kolegos, nepriklausomybės sąlygomis kūrę fotografai ėmė fiksuoti akivaizdžiai pozuojančius žmones ar surežisuotas situacijas ir domėtis sociokultūrinės aplinkos įvairove bei ieškoti joje kitoniškumo ir savitumo ženklų (Andrew (Endriu) Miksys, Arturas Valiauga, Tadas Šarūnas ir kt.).
Žiūrint retrospektyviai, lietuvių fotografų kūrybos įvairovė ir išryškėjusios sąsajos su globaliomis tendencijomis atsiskleidžia ne tik kaip pereinamojo laikotarpio reiškinys, bet kaip ilgalaikė kryptis, būdinga ir didelei daliai dabartinės Lietuvos fotografijos. Įpusėjus XXI a. 2 dešimtmečiui Lietuvos fotografijos visumos vaizdui vis dar būdinga įvairovė, kurioje skirtingos fotografijos kryptys gyvuoja viena šalia kitos. Todėl ir Lietuvos fotografijos raidą nuo nepriklausomybės atgavimo iki šių dienų labiau tinka pristatyti ne kaip įprastą etapinių įvykių ir ryškių kūrybinių virsmų chronologinę seką, bet kaip paralelinių, neretai tuo pat metu pasireiškiančių tendencijų išklotinę.
Komentarai
Rašyti komentarą