Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Kas yra naujasis menas?
Erika Grigoravičienė
 
 
Žinau, kad esama pulko žmonių, kuriems naujasis menas – kaip ašaka gerklėje.
Tik jie nelabai nuvokia, kaip jį likviduoti.
 
Alfonsas Andriuškevičius, 1997
 
 
Kartu su Sąjūdžiu Lietuvoje atsirado naujoviškas menas – alternatyva ir opozicija tradicinėms dailės rūšims. Šis menas kartais vadinamas postmodernistiniu (nes priešinosi modernistiniam dailės kultui), bet dažniau – tarpdisciplininiu (nes atsisakė paklusti amato disciplinai, jungė skirtingus raiškos kodus, suartino kūrybą su mokslu ar politika), šiuolaikiniu (esą geriausiai atliepė laikotarpio visuomenės ir kultūros aktualijas) arba konceptualiu (kūrinio idėja čia neva visuomet svarbesnė už medžiagišką dirbinį).
 
Naujasis menas labiausiai vengė tradicinei dailei įprasto vaizdavimo, nes vaizduoti tapybos, grafikos ar skulptūros priemonėmis – tai apibūdinti tikrą ar išgalvotą objektą, tarsi pateikti jo santrumpą, kuri visada susijusi su tam tikra vaizdavimo retorika, o ši savo ruožtu – su tam tikra ideologija. Naujieji menininkai kovojo su vaizdavimu dviem pagrindiniais būdais: šaipėsi iš jo, pasisavindami, gadindami ir perdirbdami jau kieno nors sukurtus paveikslus, arba kliovėsi pačia tikrove, gyvenimu.
 
Autentiškoms, bet neišraiškingoms fizinio pasaulio ir kasdienybės nuotrupoms – rastiems daiktams, gaminiams, organinėms medžiagoms, daiktų ir kūnų žymėms, gyvoms būtybėms ar net kitiems žmonėms – naujajame mene prasmę suteikia žodžiai arba (ne)kūrybos procesai, grįsti tyrimu, bendradarbiavimu, bendravimu. Ilgainiui fizinę tikrovę pakeitė jos skaitmeniniai vaizdai.
 
 

Komentarai

Rašyti komentarą
Pasidalinkite savo komentaru.

Šaltiniai ir nuorodos

100 šiuolaikinių Lietuvos dailininkų
Sudarytoja Raminta Jurėnaitė, Vilnius: R. Paknio leidykla, 2000
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.