Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Sovietmečio kuriozai
Lijana Natalevičienė
 
Rengti tipinius butus buvo problemiška dėl nuolatinio gaminių trūkumo. Viena buvo pamatyti modernius baldus ar kilimus parodose, tačiau visai kas kita – juos „gauti“ visuotinio deficito (t. y. prekių stygiaus) laikais. Sovietinės Lietuvos piliečiai sukosi kaip galėdami. Prekėms įsigyti buvo sudaromos eilės, dalijami talonai (neretai perparduodami, todėl klestėjo spekuliacija – prekių pardavimas iš nelegalių tiekėjų didesnėmis kainomis), duodami kyšiai prekybininkams.
 
Modernią gyvenseną propagavo ne tik specializuoti leidiniai, gero skonio ugdymui skirtos periodikos skiltys, specializuotos parodos, bet ir naujakuriams suteikiami įrengti ir baldais apstatyti butai. 1964 m. architektų Algimanto ir Vytauto Nasvyčių duetas kartu su architektu Enriku Tamoševičiumi suprojektavo eksperimentinį stambiaplokštį gyvenamąjį namą Vilniuje Žemaitės g. (dab. V. Pietario g. 2) su specialiai jam pritaikytais baldais.
 
Nuostabą šiuolaikiniam žmogui galėtų kelti iš 1960 m. sovietų Lietuvos kino kronikos atkeliavęs siužetas – sutuoktinių porai įteikiami raktai nuo naujos statybos vieno kambario buto, apstatyto Eksperimentinio konstravimo biuro specialistų suprojektuotais ir Vilniaus baldų kombinate pagamintais baldais. Tai visų pirma sovietmečio gerovės propagandos, tačiau kartu – ir individualių poreikių ignoravimo mastą patvirtinantis faktas. Nors propagandinėje literatūroje kalbėta apie jaukios aplinkos kiekvienai šeimai sukūrimą, į gyvenamąją aplinką nevaržomai skverbėsi standartizacijos elementai. „Buitis – ne privatus reikalas“, – sakė į lietuvių kalbą išverstos Olego Kuprino knygelės pavadinimas.
 
Pasitaikė kurioziškų atvejų, kai paklusnūs sovietiniai valdininkai, bijodami partinių nuobaudų, tiesmukai suprato partijos direktyvas. Apie tai savo prisiminimuose rašė tekstilininkas Juozas Balčikonis:
 
Nikita Chruščiovas paskelbė kovą su prabanga („izličestvo“) ir išsiuntinėjo visų įstaigų ir įmonių vadovams reikalavimą, kad brangių daiktų ir kilimų kabinetuose neturi būti. Tuomet mes padovanojome Panevėžio kombinatui „Linas“ kilimą, bet vadovas atsisakė, bijodamas būti apkaltintas prabanga. Šis kilimas ir šiandien katedroje likęs. Juozas Balčikonis, Prisiminimai [rankraštis], Vilniaus dailės akademijos Tekstilės katedros archyvas, 2001.
 
 

Komentarai

Rašyti komentarą
Pasidalinkite savo komentaru.

Šaltiniai ir nuorodos

Juozas Balčikonis
Prisiminimai [rankraštis]
Vilniaus dailės akademijos Tekstilės katedros archyvas, 2001
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.