Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Lietuviškosios ir latviškosios tradicijos atstovė
 
Liucijos Šulgaitės gyvenimo peripetijų ir jos savitos kūrybos mįslių Lietuvos dailėtyrininkai jai gyvai esant taip ir neatskleidė. Galbūt kaltas santūrus dailininkės būdas – neįsileisti į savo teritoriją pašalinių. Ji buvo įsitikinusi, kad ne gyvenimo istorija, o tik menininko kūriniai turi kalbėti apie autorių. Bendraudama su kūrybos vertintojais dailininkė vengė bet kokių asmeniškumų. Lietuvos dailės muziejui 2008 m. rengiant apie ją monografiją, keramikės žodis dėl knygos pobūdžio ir iliustracijų buvo lemiamas. Jai buvo priimtinas tik albumas su trumpu įvadu ir visiškas dokumentinių nuotraukų, atsiminimų ir kitos autentiškos medžiagos atsisakymas. Keramikė kelis kartus skaitė įvadą parašiusios Danutės Skromanienės tekstą, braukė visas asmenines istorijas ir kitką, kas tiesiogiai nesisiejo su keramika.
 
Jau pasiligojusi ir jausdama savo gyvenimo pabaigą, Šulgaitė sudegino visas asmenines nuotraukas ir dokumentinį archyvą, išdalijo medžiagas ir įrangą jaunesniems kolegoms, padovanojo keliasdešimt kūrinių Kauno keramikos muziejui. Iš dailininkės lūpų niekada nesužinosime nei 6 dešimtmečio Lietuvos dailės instituto studentų rezistentų bylos, kurios dalyve ji buvo, interpretacijos, nei kitų jos gyvenimo įvykių.
 
Šulgaitės kūrybos istoriją tenka pasakoti pasitelkus jos kūrinius, kurie, anot dailininkės, iškalbingesni už jos žodžius. 1952–1958 m. studijuodama Lietuvos dailės institute, Šulgaitė išmoko Liudviko Strolio pamokas, grįstas Rytų keramikos, kurios mada jis dar studentas užsikrėtė tarpukariu Paryžiuje, ir Vakarų keramikos patirtimi. Paklausta apie jai didžiausią įtaką padariusias asmenybes, dailininkė pirmiausiai minėjo Strolį, tada – Joną Mikėną ir latvių keramikus. Baigti studijas Lietuvoje Šulgaitei sutrukdė Lietuvos dailės instituto studentų politinė byla – draudžiamos tarpukario literatūros skaitymas, dalyvavimas bendraminčių patriotiniame ratelyje, besibūrusiame aplink rezistentą Kazimierą Skebėrą (1894–2004), 1952–1958 m. dirbusį pozuotoju Lietuvos dailės institute. Šiems faktams iškilus į viešumą, Šulgaitė kartu su dar keliais Dailės instituto studentais (Vladu Vildžiūnu, Alfonsu Ambraziūnu, Jonu Sidaravičiumi) buvo priversta palikti aukštąją mokyklą.
 
Keramikos studijas Šulgaitė baigė vėliau – 1961 m., Chruščiovo „atlydžio“ laikotarpiu Latvijos dailės akademijoje Rygoje. Gyvenimo Latvijos sostinėje metus keramikė prisimindavo šiltai. Senutė rygietė, pas kurią gyveno, mokė latvių kalbos. Erudicija pasižymėjusius dėstytojus ir studentus siejo kolegiški santykiai. Keramikos katedroje dėstė Margita Melnalksnė (1909–1989), Sarmite Ozolina (1929–1994), diplominiam darbui vadovavo Georgas Kruglovas (1905–1984). Rygoje Šulgaitė įvaldė šamotą, prisijaukino akmens masę, fajansą, porcelianą, nors Lietuvos keramikoje tuo metu dar karaliavo paprastas molis. Draugiški ryšiai su latviais išliko, todėl porceliano technologiją jau vėliau keramikė tobulino Latvijos dailininkų kūrybinėse grupėse ir Rygos bei Leningrado porceliano fabrikuose. Įžengusią į Leningrado Lomonosovo porceliano fabriko cechus Šulgaitę nustebino baltos grindys. Pasirodo, po revoliucijos (porceliano manufaktūra įkurta 1744 m.) fabrikas buvo nuniokotas, daužomi ten gaminti dirbiniai. Daugybė porceliano šukių įsispaudė grindyse, paversdami jas balta mozaika.
 
Studijų laikų išgyvenimai ir apsisprendimų metai paliko ne tik neigiamą žymę – jie brandino asmenybę, leido atitrūkti nuo lietuvių keramikos stereotipų. Keramikas Juozas Adomonis būtent latviškąją Šulgaitės patirtį laikė jos kūrybiškumo ir kitoniškumo priežastimi.
 
 
Įkvėpė gamta
 
Baigusi mokslus Rygoje, Šulgaitė Lietuvoje jautėsi nelaukiama. Santykiai su buvusiais draugais (Vladas Vildžiūnas, Kazė Zimblytė, Ramutė Jasudytė, Juzefa Čeičytė, Vincas Kisarauskas, Leonas Strioga) nenutrūko ir švelnino situaciją. Visi jie – mūsų „tylieji modernistai“. Daugiau nei dešimtmetį (1959–1972) Šulgaitė dirbo Klaipėdos „Dailės“ kombinate – kūrė skoningus gintaro papuošalus, emalius, batikas. Novatoriškumu pasižymėjo jos 7 dešimtmečiu sukurta juvelyrika – buvo labai paklausi. Kurdama papuošalus, menininkė nesileisdavo į perdėtą puošybiškumą, pabrėždavo natūralų medžiagų grožį, formą, spalvą ir tekstūrą. Tokia pat dekoratyvi, apibendrinta, elegantiška to laikotarpio dailininkės batika, stiklas ir emalio dirbiniai. Su humoru dailininkė prisiminė, kaip tuometinės Meno tarybos organizuotame konkurse, kurio dalyvių pavardės buvo įslaptintos, jos batika Taikos balandis (1966) pelnė premiją, komisijai nusprendus, kad tai batikos meistro Juozo Balčikonio kūrinys.
 
Kad Šulgaitė – menininkė, o ne puodų ir vazų žiedėja, buvo aišku nuo pirmųjų jos kūrybinio kelio žingsnių. Ką apie autorę gali papasakoti lakoniškų siluetų 7 dešimtmečio vazos ir vazelės, dekoruotos matinėmis ir kristalų glazūromis? Kad ji gilinosi į sudėtingas technologijas, rūpinosi neįmantrios formos raiškumu, eksperimentavo neturėdama dirbtuvės, degimo krosnies. Darbus išdegdavo „Dailės“ kombinate ir Statybinių medžiagų technologijos institute Vilniuje, kur nebuvo didelių krosnių.
 
Po kelerių metų kuriamus eksterjero vazų komplektus dailininkė jau formavo modernios skulptūros principais. Toks yra šamotinių vazų komplektas (1966) Palangos vasaros skaityklos kiemeliui ir keli vazų bei dekoratyvinių formų ansambliai eksterjerui. Jie tarsi išlaisvino dailininkės mintį, priminė skulptorių Vildžiūno, Kazimiero Valaičio, Stepono Šarapovo, Šarūno Šimulyno, Gedimino Karaliaus modernią plastiką.
 
Masyvių, geometrinių formų sodų vazų ir kompozicijų periodas baigėsi ir Šulgaitė pradėjo ieškoti įkvėpimo gamtos formose. Šį žingsnį paskatino dalyvavimas III tarptautiniame keramikos simpoziume (1968) Bechinėje (Čekoslovakija), kur dailininkė sukūrė keturių vazų, primenančių mažąją Lietuvos kaimo architektūrą, ansamblį eksterjerui ir trisdešimties „akmenų“ kompoziciją iš įvairių molio rūšių. Nuo to laiko gamtos formos ėmė vyrauti dailininkės kūryboje. Skirtingai nei kitus lietuvius keramikus, Šulgaitę traukė ne gyvybingi, nuolat kintantys, bet sustingę, aiškios struktūros gamtos dariniai: kaštono luobas, akmuo, kriauklė, kristalas. Tokie racionalūs yra Lašai (Krintantys lašai) (1971), tarptautinėje Bechinės keramikos parodoje-konkurse pelnę aukso medalį, kelionės į Italiją įkvėptos Kriauklės (1971), kiek vėliau sukurti Prisiminimai apie jūrą (1974), Suskaldytas augalas (1975). Net tokioms takioms substancijoms kaip vanduo, jūra, debesis ji stengėsi suteikti aiškų, architektonišką pavidalą.
 
 
Savasties paieškos
 
Brandžiajam kūrybos etapui, prasidėjusiam 7 dešimtmečio pabaigoje, būdingos stilistiškai įvairios savasties paieškos. Dailininkės kūryba svyravo nuo tvirtos, architektoniškos, abstrakčios formos, kai darbuose pasitikima sąlygiškų ir techniškųjų priemonių iškalba – perbraukta linija, įtrūkimu, lengvai lenkta forma, iki sudėtingų montažinių kompozicijų su žmogaus kūno dalių (rankų, veido) išliejomis. Beveik vienu metu sukurti raiškūs, taupios plastikos kūriniai (Įtrūkusi baltuma, 1973; Raudona-balta, 1976) ir provokuojančios daugiabriaunės erdvinės kompozicijos (Pantomima I–III, 1975–1977; Cirkas, 1976; Koralai, 1976). Jos galėjo pasirodyti pernelyg natūralistinės tuo metu, kai lietuvių keramikoje vyravo ne fiziologiškai apčiuopiamos, psichologiškai pažeidžiamos, bet stilizuotos, dekoratyvios žmonių figūros. Juokdario ir menininkės įvaizdžiai kūryboje atsirado vienu metu; tarp šių personažų dailininkė įžvelgė daug ką bendra – ir menininkui, ir juokdariui tenka vaidinti, nusižeminti, prisidengti kauke, kad apsisaugotų nuo priešiškos aplinkinių reakcijos.
 
Kūrybą lydėjo nuolatiniai formos ir technologiniai eksperimentai, sustiprinantys kūrinio potekstę. Kaip jau minėta, Šulgaitė pirmoji iš lietuvių „atrado“ porcelianą, kurio trapumas ir išskirtinė elegancija atitiko dailininkės pasaulėjautą. Ji išbandė ne vieną istorinės keramikos technologiją: Anglijoje XVIII a. atsiradusią Vedžvudo akmens masės keramiką, Vedžvudo keramika Akmens masės dirbiniai, gaminti XVIII a. pab.–XIX a. Anglijoje, Stafordšyro manufaktūrose pagal Josiah Wedgwoodo (Džošua Vedžvudo) išrastą technologiją. Imitavo pusbrangių akmenų efektą, antikines kamėjas (baltas neoklasicistinis dekoras mėlyno, raudono ir juodo indo fone). iš Artimųjų Rytų kilusią liustro glazūrą, Liustro glazūra Glazūra, kurios sudėtyje yra neorganinių dažų (aukso, sidabro, vario, bismuto), suteikiančių dirbiniui žvilgesio. VII–VIII a. liustrą išrado Egipto stiklo meistrai. Keramikos dirbiniams vartojamas nuo IX a. Kinijoje nuo XIII a. plitusią ryžio grūdo techniką, Ryžio grūdo technikaPorceliano dirbinių dekoravimo technika: dirbinio paviršiuje pramušamos ovalios skylutės, primenančios ryžių grūdus. Padengus dirbinį skaidria glazūra, skylutės užpildomos, tačiau prasišviečia, lieka nežymiai matomos. Vokietijos porceliano manufaktūrose XVIII a. taikytus natūralius audiniai ir nėrinius, įlydomus į masę tikroviškumui pasiekti, visišką naujovę tuometinėje Lietuvoje – dirbinio paviršiaus dengimą fotoemulsija.
 
Šulgaitei įstrigo jos mokytojo Kruglovo patarimai nebijoti deformuoti, daužyti, lydyti savo darbus. Atskirą kūrinių dalį sudaro prasmine priemone paversti degant dirbiniuose atsiradę skilimo, deformacijos, formų lydymosi efektai (Pelle agra, 1979).
 
 
Sulaukus nepriklausomybės
 
Ar Šulgaitė jautėsi laiminga, pasiekusi viską, ko faktiškai buvo galima trokšti menininkui sovietinėje Lietuvoje? Aplankiusi daug užsienio šalių, dalyvavusi svarbiausiuose tarptautiniuose keramikos pristatymuose, laimėjusi prestižinių keramikos parodų apdovanojimus?
 
Pirmiausia ji džiaugėsi sulaukusi nepriklausomybės. Laisvos Lietuvos gyvenimo pokyčiai negalėjo nepaveikti dailininkės savijautos. Kita vertus, keramika atsidūrė tarsi marginalinėje padėtyje – neatrodė nei labai reikalinga, nei aktuali. Ne vienas menininkas jautėsi nustumtas į pašalius. Pati Šulgaitės kūryba tarsi nepasikeitė – menininkė visada pasižymėjo modernumu ir pritapo prie bet kurio laikotarpio tendencijų. Ji liko ištikima prasmės ir asociacijų turinčios formos paieškoms.
 
Dailininkė sukūrė ir sunkiasvorių eksterjero kompozicijų, kurioms postūmį davė Panevėžio keramikos simpoziumai. Tai pirmiausia ciklas Mano sodo keramika (2000), kurį sudarė tais pačiais metais sukurti abstraktūs, lakoniškų siluetų darbai (Gėlė, bet ne gėlė, Vaza lietui ir kt.), pasižymintys poetiška potekste, galintys būti įvairiai eksponuojami viešojoje erdvėje. Jų masyvumas, tamsoki spalvų deriniai slepia asmenines bėdas, vienatvę. Šalia jų vyravo subtili, vidine elegancija dvelkianti keramikos plastika žmogaus aplinkos temomis (Žiemos peizažas, 2001). Nelauktais semantiniais klodais atsiskleidė darbai, sukomponuoti iš dailininkės pamėgtų organinių formų ir transformuotų tikrovės objektų. Cikle XVII ir XX amžius (1993–2003) perpjautos, dar kartą išdegtos XVII a. plytos deriniuose su porcelianiniais elementais įgauna naujų bruožų.
 
Būdama atvira pasaulio keramikos naujovėms, Šulgaitė niekada aklai nesekė nei tarptautinėmis, nei lietuvių keramikos madomis. „Negalėčiau dirbti kaip kokia italė“, – kartą prisipažino. Gal ir galima tiksliai atkartoti dirbinio išorę, atlikimo būdą, atskirus elementus, bet niekada nenukopijuosi autoriaus dvasios, jo unikalios vidinės energijos, persmelkiančios kūrinio visumą. Svariai prisidėjusi prie lietuvių keramikos atsinaujinimo, reprezentavusi lietuvių meną svarbiausiuose pasaulio šiuolaikinės keramikos pristatymuose, Šulgaitė nenustojo aktualumo ir šiandien. Jos gyvenimas pasakoja, kaip galima jaustis laisvam toli gražu ne laisvoje visuomenėje. Gyvybinga ir moderni Šulgaitės kūryba leidžia panirti į gamtos virsmo sūkurius, į istoriją, pažinti žmogaus dvasios klodus. 
 
 

Komentarai

Rašyti komentarą
Pasidalinkite savo komentaru.

Šaltiniai ir nuorodos

Archyvai

Lietuvos dailininkų sąjungos archyvas
Ramutės Jasudytės asmeninis archyvas
Liucijos Šulgaitės asmeninis archyvas

Internetiniai šaltiniai

Kauno apskrities viešosios bibliotekos el. leidinys „Kauno menininkai“
Palangos gintaro muziejaus virtuali paroda „Pirmieji Palangos gintaro muziejaus atvirukų rinkiniai“

Leidiniai

Liucija Šulgaitė: Katalogas
Vilnius: LTSR dailės fondas, 1967
Liucija Šulgaitė. Įtrūkusi baltuma
Sudarė Danutė Skromanienė, Vilnius: Lietuvos dailės muziejus, 2009
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.