Skiemonys. Iš ciklo „Lietuvos miesteliai“
Vytautas Balčytis
Skiemonys. Iš ciklo „Lietuvos miesteliai“
2005, 25,5 x 16,9 cm
Apie kūrinį
Ką apie kūrinį mąstote Jūs?
Tai viduriniosios kartos fotografo Vytauto Balčyčio nuotrauka iš ciklo „Lietuvos miesteliai“. Už šį ciklą menininkui 2006 m. skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.
 
Fotografija, kurioje užfiksuota Skiemonių miestelio akimirka svarbi ne tiek dėl meninės, kiek dėl dokumentinės, etnografinės vertės. Ji sukurta 2005 metais, tačiau jeigu nežinotumėte datos, ar ji neatrodytų senesnė? Galima pagalvoti, kad tai tarpukario etnografinės fotografijos atstovo Petro Babicko arba Balio Buračo, kurie taip pat keliavo po Lietuvą ir fotografavo kaimelių architektūrą ir žmones, fotografija. Atrodo, kad kadre esantis medinės trobelės kampas ir tolumoje tarp medžių pasislėpusi bažnyčia yra kažkur praeityje, nes nematyti jokių šiuos laikus menančių objektų. Miestelis atrodo įstrigęs laike.
 
Vaizdo senumo efektas Balčyčio kūryboje išgaunamas ne tik fiksuojant šiuolaikinės kultūros objektų nepaliestas erdves, bet ir naudojant seną fototechniką. Laiko matmuo ir tai, kad jį sunku identifikuoti, Balčyčio fotografijoje labai svarbus.
 
Menotyrininkė Renata Dubinskaitė apie fotografijų ciklą „Lietuvos miesteliai“ rašė:

Keliaudamas po Lietuvą ir ieškodamas vietos, kurioje norėtų apsigyventi, Balčytis tokios nerado. Tik aptiko erdves, kuriose būtasis laikas užsiliko ilgiau arba įsirašė ryškiau, arba vis dar yra.
 
Danutė Gambickaitė