Vilnius. Malūnų gatvė. Iš ciklo „Fotografijos“
Vytautas Balčytis
Vilnius. Malūnų gatvė. Iš ciklo „Fotografijos“
1990, medis, 13,5 x 19 cm
Apie kūrinį
Ką apie kūrinį mąstote Jūs?
„Vilnius. Malūnų gatvė“ - tai 1990-ųjų metų fotografija iš Vytauto Balčyčio serijos "Fotografijos". Balčytis yra viduriniosios kartos lietuvių fotografas, 9 dešimtmetyje prisidėjęs prie konceptualiosios fotografijos susiformavimo.
 
Žiūrint į 1990 metų jo nuotrauką „Vilnius. Malūnų gatvė“, dėmesį patraukia ant seno namo sienos krentantis vaiduokliškas medžio šešėlis. Argi šviesos migloje paskendę užfiksuoti objektai (namai, medžiai) nesukuria mistiškos ir romantiškos nuotaikos?
 
Balčytis Vilniaus fotografijų seriją skirsto į dvi kryptis: kasdienę ir išeiginę, arba banalųjį ir romantiškąjį Vilnių. Anot fotomenininko: „Labai dažnai tos kryptys taip susipina, kad net pats nežinau, į kurią krūvą kurią fotografiją dėti.”
 
Įdomu, kad fotografijoje atsiskleidžia daugelis menininko kūrybai taikytinų apibūdinimų, tokių kaip „banalus objektas“, „socialinis peizažas”, „degradavusi kultūra“. Rinkdamasis, ką fotografuoti, Balčytis konkrečiai vietai ar įvykiui ypatingo dėmesio neskiria, sakydamas: „<...> jokie įvykiai mano fotografijoms įtakos neturėjo, lygiai taip pat kaip ir turėjo. Taip pat ir buvimo vieta nedaro didesnės įtakos ir taip pat daro.” Tokia, balansuojanti tarp vietos įtakos buvimo-nebuvimo yra ir ši Balčyčio fotografija.
 
Danutė Gambickaitė