Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Kazimieras Simanonis – prabangios juvelyrikos kūrėjas
Lijana Natalevičienė
Papuošalai
 
Vienas ryškiausių Lietuvos metalo dailininkų Kazimieras Simanonis, vadinamas sovietmečio juvelyrikos korifėjumi, gimė 1937 m. Muldiškių kaime (Kaišiadorių r.). 1959 m. baigęs Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikumą, galėjo pretenduoti į vienintelę tais metais Lietuvos atstovui skirtą vietą Estijos dailės institute Taline, meninio metalo apdorojimo katedroje. Tuo metu tik ši aukštoji dailės mokykla visoje Sovietų Sąjungoje rengė profesionalius metalo dailininkus. 1965 m. baigęs meninį metalo apdorojimą (kartu mokėsi ir odos apdirbimo), Simanonis kurį laiką kūrė gintaro papuošalus Kauno eksperimentinės dailiosios keramikos gamyklos „Jiesia“ gintaro ceche. Nuo 1966 m. apsigyveno Vilniuje, 1966–1972 m. vadovavo Vilniaus kombinato „Dailė“ metalo dirbinių cechui ir savo reiklumu bei asmeninės kūrybos pavyzdžiu kėlė serijinės lietuvių juvelyrikos lygį.
 
Apie Simanonį kaip apie profesionalų juvelyrą lietuviai išgirdo jau 7 dešimtmečiu. Jo ir dar kelių dailininkų (Felikso Daukanto, Reginos Rinkevičienės) papuošalai diktavo tuometinės lietuvių juvelyrikos tendencijas. Simanonis rėmėsi tradicine juvelyrinio dirbinio estetika – papuošalas turi puošti, taurinti, pakylėti asmenybę. Papuošalas – ne kasdienybės, bet išskirtinių progų atributas. Ankstyvuoju laikotarpiu dailininkas nuosekliai tobulino meistrystę, kūrė progines taures, prizus ir papuošalus (medalionus su laikrodžiais, kaklo vėrinius, žiedus, auskarus), to meto jo kūryboje dar juntama estų mokyklos įtaka – stambios, apibendrintos formos. Atitrūkęs nuo jos Simanonis ieškojo savo stiliaus, kurio nesupainiosi su niekieno kito. Juvelyriniams dirbiniams rinkosi daugiausia sidabrą, eksperimentavo su brangiais ir pusbrangiais akmenimis (agatu, chrizoprazu, malachitu, gintaru), nuolat tobulino techniką (raižymą, filigraną, inkrustaciją, savo išrastą apvirinto sidabro technologiją), sukurdamas savitus, ekspresyvumu išsiskiriančius papuošalus ir jų komplektus. Simanonio papuošalų raiškumas akivaizdus lyginant juos su visiška priešingybe – Daukanto minimalistine, pabrėžtinai funkcionalistine juvelyrika.
 
Simanonis konsultavo ne vieną lietuvių juvelyrą. Jis laiko save JAV karjerą padariusio Aleksandro Šepkaus mokytoju. Perteikti meistriškumo paslaptis paprašė Simanonio bičiulis, architektas Valerijonas Šepkus, kai jo sūnus Aleksandras studijavo pramoninį dizainą Lietuvos dailės institute ir diplominiam darbui objektu ketino rinktis papuošalus (pirmas toks atvejis Pramoninės dailės katedroje). Simanonis net barti nuo kai kurių dėstytojų gavo, kad gadina studentus, skatina rinktis nei šį, nei tą.
 
Palangos gintaro muziejuje eksponuojama per 60 Simanonio juvelyrinių dirbinių; jo kūrinių yra ne tik Lietuvos ir užsienio šalių muziejuose. Jie plačiai pasklidę po pasaulį kaip Lietuvos ir Sovietų Sąjungos dovanos svarbiems asmenims: paauksuota segė su gintarais (1972) JAV prezidento Richardo Nixono (Ričardo Niksono) žmonai, padovanota poros viešnagės 1972 m. Maskvoje metu, sidabro vėrinys su gintaru Danijos karalienei Margaretai II (1974), padovanota Kopenhagoje vykstant SSRS taikomosios dailės parodai, kamėja iš akvamarino su auksiniais inicialais – Lietuvos dovana SSRS vadovui Leonidui Brežnevui 70-mečio proga (1976), gintaru inkrustuota paauksuota Šv. Mišių taurė (1986), padovanota popiežiui Jonui Pauliui II Punsko lietuvių per jo 1986 m. viešnagę Lenkijoje. 
 
 
...ir interjerai
 
Interjerui skirtų dailininko darbų sąrašas ilgas: dekoratyvinės pertvaros, pano, šviestuvai garsiems Sovietų Sąjungos (viešbučiui „Sputnik“, 1967, ir TASS rūmams, 1976, Maskvoje) ir Lietuvos interjerams. Iš žinomesnių darbų Lietuvoje verta paminėti šviestuvus Švietimo ir mokslo ministerijos Kolonų salėje (1976), sietynus Vidaus reikalų ministerijos kultūros ir sporto rūmuose (dab. Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmai, 1982), Metalo ir stiklo kompoziciją Juknaičių civilinės metrikacijos biure (1982), Lietuvos valstybės herbą, šviestuvus ir dekoratyvinius elementus Prezidentūros rūmuose Vilniuje (1992). Viešbutyje „Auska“ (buvusi vila „Baltija“), dar vadinamame Brežnevo vila, statytame sovietinės nomenklatūros grietinėlei, išlikusi unikali šviestuvų kompozicija (1979), nušviečianti Lietuvos žemėlapio formos baseiną su šildomu jūros vandeniu. Dailininkas prisiminė šio darbo vykdymo peripetijas:
 
Tuo metu Sovietų Sąjungoje buvo mažai metalo plastikos specialistų. Teko dirbti Maskvoje, Kremliuje. Aš ir projektuodavau, ir vykdydavau projektą. Kadangi Maskvos Centro komitetas rūpinosi ir Brežnevo vila Palangoje, užsakė čia pagaminti dekoratyvines švytinčias lubas virš viloje įrengto Lietuvos formos baseino. […] Apskritai Maskva buvo labai gera užsakovė. Ko tik reikia, kiek reikia – viską duoda, tik sakyk. Baseinas su jūros vandeniu užėmė didžiulę erdvę, o ją reikėjo kažkuo užpildyti. Todėl ir buvo sumanyti puošnūs šviestuvai. […] Aišku, niekas interjero detalių nekuria vietoje. Dirbome šeši žmonės Vilniuje, o paskui tik sumontuoti beliko. Kadangi baseinas buvo tuščias, didelė erdvė nekėlė jaukumo, tad šviestuvų funkcija buvo sukurti šviesų fiestą. […] Jau sukurtus šviestuvus montavome apie dvi savaites. Ir kiekvieną kartą, prieš patenkant į vilą, mus patikrindavo kaip kad dabar – Oro uoste. Bet vieną rytą labai nustebome. Einame ryte pušynu, žiūrime – prikritusių mūsų mozaikinių detalių. Taip stipriai saugojo, bet vis tiek kažkas sugebėjo išsinešti. Kadangi buvo blizgančios varinės detalės, galbūt jas palaikė labai vertingomis. Pavogė daug, gal šimtais detalių, tad teko iš Palangos vieną žmogų siųsti į Vilnių. Jis surado tas liejimo formas, iš kurių, panašiai kaip iš molio, išliejo dar papildomai detalių. […] Kaip ir kiekvieną, taip ir šį projektą vežėme į Maskvą, į Užsienio reikalų ministeriją. Tačiau man atrodo, kad vadinamieji Maskvos architektai buvo tiesiog politikai. Pasižiūrėjo, pasakė: „Krasivo“ („gražu“ rusų k.) ir viskas. O yra buvę, kad kitų darbų iš karto nenorėjo patvirtinti. Gal ir galvodavo: „Negi mes čia, Maskvoje, dailininkų neturime?“ Kartą vienas atsakingas asmuo Maskvoje netgi mus su kolega išvadino Pabaltijo formalistais. Ligita Sinušienė, „Unikalių ‘Auskos’ šviestuvų autorius puošė ir karalienes“, Vakarinė Palanga, 2015 05 14.
 

Komentarai

Rašyti komentarą
Pasidalinkite savo komentaru.

Šaltiniai ir nuorodos

LIGITA SINUŠIENĖ
„Unikalių ‘Auskos’ šviestuvų autorius puošė ir karalienes“
Vakarinė Palanga, 2015 05 14
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.