Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Giedrė Kazlauskaitė
Virginija Cibarauskė
 
Poetė, prozininkė, eseistė, literatūros kritikė, kultūros leidinio Šiaurės Atėnai redaktorė Giedrė Kazlauskaitė (g. 1980) šiuo metu yra viena ryškiausių lietuvių literatūros figūrų. Bendrame kontekste Kazlauskaitė išsiskiria atvirumu: tai pirmoji rašytoja, save įvardijusi kreiva (queer). Kūryba glaudžiai susijusi su autorės asmenybe, biografija ir jos interpretacijomis, pateikiamomis interviu, knygų anotacijose ir kituose tekstuose.  
 
Kartu su 8 dešimtmečio antroje pusėje gimusiais rašytojais ir kritikais Mariumi Buroku, Andriumi Jakučiūnu, Rimantu Kmita, Giedrė Kazlauskaitė priskirtina individualistų „kartai“ KartaKartos sąvoka vartojama itin sąlygiškai. Pretekstas – gimimo datos, viešos laikysenos, pasaulėžiūros panašumai. Būreliu ar grupuote minimų autorių vadinti nedera, nes literatūriniame gyvenime laikosi paskirai, nekuria jokių bendrų manifestų ar renginių.. Šiems kūrėjams būdingas kritiškas požiūris į save ir sociumą, autentiško santykio su lietuvių literatūros tradicija paieškos, perskyros tarp „rimtų“ ir trivialių temų, „aukštosios“ ir „žemosios“ literatūros naikinimas. Šia prasme individualistai sudaro opoziciją į elitizmą linkusiems poetocentrizmo atstovams – Rimvydui Stankevičiui, Gintarui Bleizgiui.
 
Kazlauskaitės poezija, eseistika, iš dalies ir kritikos tekstai sudaro vieningą korpusą, kurio žanrą tiksliausiai nusako išpažintinės literatūros sąvoka. Rašymo tikslas – kalbėti apie tai, kas asmeniškai aktualu, problemiška.
 
Kreivumas Kazlauskaitei susijęs su tapatybės, vietos pasaulyje ir literatūroje neapibrėžtumu. Neapibrėžtumas reiškiasi nesitapatinimu, vidiniais prieštaravimais. Kaip teigia rašytoja, ji tarsi ir ne visai moteris, tačiau mėgsta vadinamąsias moteriškas temas, tokias kaip motinystė, siuvinėjimas, santykiai ir pan. Rašytoja savęs nelaiko LGBT bendruomenės nare, tačiau rašo apie tos pačios lyties asmenų meilę. Ironizuoja feminizmą, ypač radikaliąją jo atmainą, tačiau daug dėmesio skiria moters vietos kultūroje ir literatūroje klausimams.
 
Kazlauskaitė Vilniaus universitete baigė lietuvių filologijos studijas, studijavo Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto doktorantūroje. Neparašyta disertacija – viena svarbiųjų antrojo rinkinio Meninos (2014) temų. Kurį laiką bendradarbiavo su Katalikų radijo „Mažąja studija“, LRT televizijai rengė knygų apžvalgas. Vis dėlto pastaruoju metu save identifikuoja kaip rašytoją:
 
Tikiuosi, kad išeidinėju iš kritikės (draudžiu sau rašyti apie pažįstamus), galimos tyrinėtojos (mečiau doktorantūrą) vaidmenų ir virstu vis labiau rašytoja, net jei ir daug kas šaipysis iš mano ambicijos. Universitetas, institutas pasižymėjo nematomu represyvumu – nepakankamai kuklu laikyti save rašytoja; nepadoru gvieštis kūrybos, nes tame didelė puikybės, narcisizmo, neskoningo ekshibicionizmo rizika; atrodysi komiškai, jeigu tikėsi savo išskirtinumu. „Popierėli, popierėli, kaip šiandien atrodo mano tekstas?“. Skirmantė Ramoškaitė kalbina Giedrę Kazlauskaitę, www.voxart.lt, 2015 06 30.
 
Debiutavo prozos knyga Sudie, mokykla (2001) apie jaunų žmonių tapatybės, vietos pasaulyje paieškas. Poezijos debiutas – rinkinys Heterų dainos (2008). Kazlauskaitės kalbančioji – ironiška ir kartu naivi. Itin mėgstamos temos – rašymas apie rašymą, aš-poetė. Heterų dainose eilėraštis ir apskritai poezija kildinama iš intelektinio ir jusliško moterų tarpusavio ryšio, kartu ir patetiško, ir žaismingo.
 
Antrojoje poezijos knygoje Meninos pagrindine tampa motinystės tema, mažėja žaismingumo.  Nors kultūrinis kontekstas išlieka, svarbiausias akcentas tenka autobiografiškumui. Pavyzdžiui, eilėraštyje „Silentium“ dukros tylėjimas simbolizuoja įtampą ir paranoją, kurią patiria tos pačios lyties asmenų šeima; „Disertacijos gynimas“ – ironiška nesėkmingos akademinės karjeros refleksija.
 
Eilėraščiams būdingas fragmentiškumas, asociatyvios jungtys, leidžiančios kurti įvairias kultūrinio konteksto ir asmeninio gyvenimo fragmentų kombinacijas. Dalis Meninų tekstų žanriškai artimi poetinei prozai:
 
Ačiū Dievui, tu nežinai mano gėdingų prekybos centrų,
kuriuose vaikščioju lyg pamišusi po vyrų
ir moterų parduotuves, lyg neapsispręsdama, kas esu
ir kur mano kambarys; karnavališki mūsų kaklaraiščiai
bei peteliškės, ant nematomų geto gėlių
persiplėštuose drabužiuose,
kuriuos taip skubame, jog pamirštame nusirengti.
[...]
Lentynoje, kurią nugrioviau netyčia –
segtuvai su antikvariniais žurnalais, liudijantys,
kad egzistuoja tik dvi erdvės užvaldymo schemos, ir pagal jas
tu nebūsi mano sesuo anei motina:
mokslas ir gyvenimas,
iš kurių šaipiausi,
mokslas ir gyvenimas. Giedrė Kazlauskaitė, Meninos, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2014, p. 67.
 
Kazlauskaitė apdovanota Jaunojo Jotvingio, Jurgos Ivanauskaitės premijomis.
 
 

Komentarai

Rašyti komentarą
Pasidalinkite savo komentaru.

Šaltiniai ir nuorodos

VIRGINIJA CIBARAUSKĖ
„Jaunųjų poezija: nyksta, klesti ar stoviniuoja vietoje?“
www.bernardinai.lt [Pradinis šaltinis: Naujasis židinys-Aidai, 2014, Nr. 4]
LAURYNAS KATKUS
„Giedrė Kazlauskaitė“
www.šaltiniai.info
GIEDRĖ KAZLAUSKAITĖ
„Popierėli, popierėli, kaip šiandien atrodo mano tekstas?“. Skirmantė Ramoškaitė kalbina Giedrę Kazlauskaitė
www.voxart.lt, 2015 06 30
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.