Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Rūta Spelskytė
Rūta
Trumpa biografija
  • Grafikė.
  • Gimė 1985 m. Vilniuje.
  • Nuo 2002 m. dalyvauja parodose, gyvena Vilniuje.
  • 2010 m. baigė grafikos studijas Vilniaus dailės akademijoje.
  • Tobulinosi įvairiose rezidencijose Vokietijoje, Paryžiuje, Ispanijoje bei Švedijoje.
  • Kūrinių yra privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.
  • Meninikės internetinis tinklalapis.
 
Apie kūrybą
Rūta Spelskytė laikoma viena perspektyviausių ir įdomiausių jaunosios kartos grafikos kūrėjų. Jos akiratį formavo ne tik lietuviška Dailės akademijos Grafikos katedra, bet ir studijos Vokietijoje, Paryžiuje, Ispanijoje bei Švedijoje. Rūta sakosi negalinti gyventi be kelionių, jos būtinos kaip oras. Todėl ir menininkės darbai yra susiję su lankytomis vietomis. Tačiau Spelskytės kūriniai toli gražu nėra dienoraščio tipo.
 
Cikle „Nesusikalbėjimai“ (2008-2009) dominavo komunikacijos ir joje pasitaikančių trikdžių, tarpusavio nesusišnekėjimo tema. Jį sudaro ne tik grafikos kūriniai, bet ir iš popieriaus ir kompiuterio ventiliatoriaus sukonstruoti mechanizmai, kurių detalių sukimasis, judėjimas, sąlytis irgi atspindi autorei rūpėjusią pokalbio temą. Anot Rūtos, mechanizmas „pradėjo veikti, veikė, kažkas jam nepavyko, sugedo ir numirė. Lyg pokalbis – pradedi šnekėti, šneki ir galiausiai atsiduri tame pačiam taške, kaip iki pokalbio…“
 
Vėlesnis ciklas „Tylaus kalbėjimo metodai“ (2010) savaip pratęsia šią temą, tačiau apima daug platesnį probleminį lauką. Pats pavadinimas užduoda žiūrėjimo toną – supranti, kad tai, kas esminga, čia bus kuždama tyliai.
 
Hitleris, Eva Braun, negyvi kareiviai ir pieva Švedijos botanikos sode. Nagasakis iki susprogdinimo ir Bosnijoje ramiai sau žolę rupšnojančios karvės. Ribentropas ir tvenkinys Aušvice, kurio dugne – sudegintų žydų pelenai… Karas, gaisrai, sprogimai, beprasmės mirtys – tai galėtų būti Rūtos Spelskytės kūrybos raktažodžiai.
 
Bet viskas ne taip paprasta. Galvojant apie menininkės darbus, reikšmingesnis ne klausimas „kas pavaizduota?“, bet „kaip visa tai susiję?“
 
Esminis dalykas cikle – motyvų tarpusavio ryšiai ir ryšių išeksponavimas (jie svarbesni už patį vaizdą). Dažniausiai jie susiję su menininkės kelionėmis po tam tikras istorinę atmintį turinčias vietas (tvenkinys Aušvice) arba nulemti autorei iškilusių asociacijų, atsiremiančių į istorinius įvykius. „Tylaus kalbėjimo metodai“ – tarsi subjektyvus pasakojimas apie XX a. kataklizmas.
 
Spelskytės grafiką galima pavadinti intertekstualia ir interikoniška (t. y. susijusią su įvairiais tekstais, įvykiais ir vaizdais). Tokios kūrybos žiūrėjimas vyksta keliais lygiais. Galima tiesiog žavėtis estetišku vaizdu ir kūrinių pateikimu. Arba galima pamėginti įžvelgti, ką tie vaizdai sako, kaip yra susiję tarpusavyje.
 
Pavyzdžiui, centrinis darbas, nuo kurio ir prasidėjo „Tylaus kalbėjimo metodai“ - iš kruopščiai išraižytų kvadratinių gabalėlių sudėliotas kalnas „Supjaustytas Monblanas“. Jis turi dvi istorijas. Viena jų apie tai, kaip autorei reikėjo pamatyti vieną žmogų, ir kalnas jai trukdęs. Todėl menininkė vaizduotėje jį „supjaustė“ ir, perkėlusi į kitą vietą, vėl „suklijavo“. Kita kalno sukūrimo priežastis – Monblano tunelyje 1999 metų kovo 24 d. kilęs gaisras, kuris truko trukęs 56 valandas ir nusinešė keliasdešimt gyvybių.
 
Taigi viena „Monc Blanc“ atsiradimo istorija – giliai asmeniška, jautriai kalbanti apie artimo žmogaus ilgesį. Kita – objektyvi ir sukurianti prielaidas prie jo priglausti kitus ciklui priklausančius, su mirties ir galios temomis susijusius darbus. Vienas tokių, kurie gimė per atsitiktinai aptiktą pavadinimų sutapimą - Halifakso (Kanada) uostas. 1917 m. gruodžio 6 d. I pasaulinio karo metu jame susidūrė du laivai, kurių vienas (prancūzų) pavadintas „SS Mont-Blanc“. Ir tai tik vienas autorės atrastų ir išeksponuojamų ryšių pavyzdys.
 
Kūrybos impulsų Rūta dažnai ieško fotografiniuose vaizduose, todėl jos grafika turi nemažai sąsajų su fotografija. Vietoje eskizavimo užsirašinėja įvairias mintis, kuria eilėraščius. Galbūt todėl per oficialiai pateikiamus, puikiai argumentuotus rūsčius karinės tematikos vaizdus prasišviečia polinkis į savianalizę ir poetinis polėkis.
 
Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė
 
MMC video
Rūta Spelskytė – viena įdomiausių jaunosios kartos grafikos kūrėjų. Jos akiratį formavo ne tik lietuviška Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedra, bet ir studijos Vokietijoje, Paryžiuje, Ispanijoje bei Švedijoje. Pokalbyje pasakoja apie kūrybinius ieškojimus ir pagrindines temas. Kalbina menotyrininkė Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė, 2011 07 22.
Parodos
Asmeninės parodos
2008 Personalinė grafikos, mechanizmų ir video paroda „Akademijos“ galerija, Vilnius
2007 Grafikos ir tapybos paroda „Akademijos“ galerija, Vilnius
 
Grupinės parodos
2009 Estampas‘08 paroda Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“
2008 Speciali grupinė geriausių absolventų darbų paroda Nyderlandų Karalienės ir LR Prezidento vizito Vilniaus dailės akademijoje proga
2008 Paroda Šiuolaikinio nekomercinio meno festivalyje „Vilniaus veidai-08“ (35 atspaudų ciklas „Atmestina mirčių registracija“), Šv. Dvasios bažnyčios vienuolynas, Vilnius
2008 Geriausių VDA absolventų paroda Meno celės, Europos kultūros sostinės renginio „Tebūnie naktis“ dalis
2007 Projekto C.A.L.V.I.N.O paroda Lenkijoje, Italijoje, Ispanijoje, Lietuvoje
2007 Grupinis foto projektas „Žvilgnis į Žvilgsnį“ visame Klaipėdos senamiestyje
2007 Grupinė paroda „Dusetų“ galerijoje, Zarasai
2007 Grupinė grafikos paroda „Sofos“ galerijoje, Druskininkuose; Vilniaus Rotušėje, Klaipėdos Kultūros ir komunikacijų centre
2006 Tarptautinė koliažo paroda „Arkos“ galerijoje, Vilnius
2006 Grupinė tapybos paroda Tamperėje, Suomijoje
 
Straipsniai, interviu
Autoriaus darbai
Visi kūriniai Grafika Video
Rezultatų nėra.
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.