Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Romualdas Požerskis
Romualdas
Trumpa biografija
  • Fotomenininkas.
  • Gimė 1951 m. Vilniuje.
  • 1969–1975 m. elektrotechnikos studijos Kauno politechnikos institute.
  • 1975 m. apsigyveno Kaune ir pradėjo dirbti Lietuvos fotografijos meno draugijos Kauno skyriuje.
  • 1980–1993 m. laisvas fotografas.
  • Nuo 1993 m. dėsto Kauno Vytauto Didžiojo universitete, profesorius.
  • 1991 m. apdovanotas Lietuvos nacionaline premija, Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) fotografo menininko (AFIAP) garbės vardas (1994), ordinu “Už nuopelnus Lietuvai” Riterio kryžiumi (2005), Lenkijos prezidento “Auksiniu Kryžiumi”, už nuopelnus plėtojant Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą (2006).
  • Kūrinių yra Lietuvos muziejuose, Nacionalinėje bibliotekoje Paryžiuje, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.
 
Apie kūrybą
XX a. 7 dešimtmetyje iškilusi humanistinės fotografijos kryptis, gavusi Lietuvos fotografijos mokyklos vardą, vyravo ir visą 8 dešimtmetį, o ekspresyvi nespalvotos fotografijos vaizdinė forma įsitvirtino kaip estetinis kanonas. Tačiau ar įmanomas ilgalaikis tęstinumas be monotonijos? Dar 1981 m. Romualdas Ozolas įžvelgė kūrybinio sąstingio pavojų konkrečiame žanre:
 
Pagrindinis portreto lietuvių fotografijoje siekis jau du dešimtmečius tebėra „bendražmogiškumas“ [...] kaip ir anksčiau, pagrindinis dėmesys tebeskiriamas žmogaus dvasinių būsenų ir nuotaikų analizei.
 
Toks „žmogaus suvokimo stereotipas“, pasak Ozolo, fotografijose pasireiškia kaip „portretuojamojo situacijos nudaiktinimas“, kuris „atima ypač galingą socialinės charakteristikos galimybę“. Vis dėlto 8 dešimtmetis, kai šalyje vyravo vadinamoji Lietuvos fotografijos mokykla, buvo pažymėtas ne vien mokyklą suformavusių autorių kūrybos tęstinumo, bet ir ryškių debiutų. Pastarieji ne tik tęsė vyresniųjų kolegų įtvirtintą fotografijos kryptį, bet ir suteikė Lietuvos humanistinei fotografijai naujų bruožų.
 
Vienas iš autorių kūrybingai plėtojusių Lietuvos fotografijos tradicijas – Romualdas Požerskis (g. 1951). Debiutavęs 1974 m. kartu su kitu žinomu Lietuvos fotografu Virgilijumi Šonta (1952–1992), Požerskis savo darbuose sujungė vyresniųjų kolegų ryškiausius kūrybos bruožus. Kaip jis pats sako:
 
Aš iš Macijausko perėmiau formą – aštrią, užbaigtą įdomią formą, iš Kunčiaus paėmiau tipažus, iš Sutkaus psichologizmą, iš Rakausko – simbolinius dalykus.
 
Ši intuityvi sintezė padėjo fotografui suformuoti savitą kūrybinį braižą, kuris tuo pat metu ir akivaizdžiai siejosi su Lietuvos fotografijos mokykla, ir buvo individualus. Dirbdamas Lietuvos fotografijos mokyklai būdingu reportažiniu metodu, fotografas parodė tuometinį gyvenimą įvairiais rakursais – jo ciklus sudaro ir bendrų planų nuotraukos, ir iš arti užfiksuoti psichologiniai portretai, svarbių įvykių „lemiamos akimirkos“ ir kantriai stebint ateičiai išsaugoti kasdieniai žmonių išgyvenimai. Pats Požerskis teigia savo darbuose labiausiai vertinantis dokumentalumo (t. y. laikotarpio kultūrinių bei socialinių ženklų) ir žmonių santykių atspindėjimo derinį. Šiandien tokiai fotografijai papildomos vertės suteikia laiko nuotolis, skiriantis mus nuo atvaizduose užfiksuoto gyvenimo.
 
Lietuvos fotografijos mokyklos, kuri neretai buvo atvirai lyriška ar pabrėžtinai dramatiška, kontekste Požerskio kūryba išsiskiria jautresniu žvilgsniu į įvairius žmogiškųjų patirčių niuansus. Šiuo požiūriu Požerskis taip pat tartum apjungia vyresniųjų fotografų – poetiško Romualdo Rakausko ir dramatiško Aleksandro Macijausko – skirtingus žvilgsnius į gyvenimą ir suformuoja savo požiūrį. Požerskio matymui būdingas savitas liūdesio atspalvis, kurį dar 9 dešimtmetyje akcentavo Viktoras Diominas, rašydamas apie tuomet visiškai jauno menininko darbus. Rusų menotyrininko teigimu, net pačios optimistiškiausios ir poetiškiausios Požerskio fotografijos leidžia nujausti, kad jų autorius tarytum „nuolat prisimena kažkokią tiesą, paslėptą nuo mūsų visų – ji pripildo jo žvilgsnį liūdesio“. Požerskis, galima sakyti, žvelgia į kasdienybę iš egzistencinės perspektyvos ir todėl parodo tuos gyvenimo aspektus, apie kuriuos vargu ar galvoja jo fotografuojami žmonės, kuriuos retai pastebi paprastas praeivis. Autorius atskleidžia žmogų nuolat lydinčią laikinumo, vienatvės, žmogiškų santykių dramos neišvengiamumą.
 
Vis dėlto individualus Požerskio braižas netrukdo pastebėti ir jo kūrybos priklausymo Lietuvos fotografijos mokyklai. Sąsajos su lietuviškos fotografijos tradicijomis glūdi pačioje fotografo kūrybos širdyje – tai humanistinis požiūris į žmogų ir dėmesys lietuviškos tapatybės išsaugojimui. Nors šiuos autoriaus kūrybos bruožus galima pastebėti beveik visuose jo fotografijų cikluose, ko gero, žymiausias – Atlaidai, tarybiniu laikotarpiu dėl ideologinių suvaržymų dar vadintas Kaimo šventėmis. Šį ciklą Požerskis pradėjo kurti 1974 m., kai motociklais su draugais nuvažiavęs į mažą miestelį išvydo religinę šventę, kuri pasirodė lyg nematytas, nežinomas pasaulis. Autorius atlaidus fotografavo beveik du dešimtmečius – iki 1993 m., kai žmonės į šventę nustojo važiuoti arkliais kinkytais vežimais, o tradicijos užleido vietą modernumui ir šventimui be dvasinio turinio. Lietuvos kaimuose vykstančiose religinėse šventėse fotografas atrado persipynusias krikščionybės ir pagonybės tradicijas, senosios lietuvių kultūros palikimą, kurį ne tik Požerskis, bet ir vyresnieji Lietuvos fotografijos mokyklos atstovai laikė lietuviškos tapatybės pagrindu. Okupuotoje Lietuvoje tokioms temoms skirtų serijų kūrimą fotografai suprato kaip netiesioginį, tylų pasipriešinimą tuometinei valdžiai ir politinei santvarkai.
 
Vėliau, jau Sąjūdžio laikais, Požerskio tvirta pilietinė pozicija paskatino jį nuosekliai dokumentuoti svarbiausius įvykius, vedusius Lietuvą į nepriklausomybę. Šiuose darbuose Požerskis atskleidė reportažinės fotografijos kūrėjo talentą.
 
Tomas Pabedinskas (daugiau autoriaus tekstų skaitykite Kultūros istorijos skyriuje)
MMC video
„Menas – tai gebėjimas priartėti prie žmogaus, o ne išorinis efektas ar nevaldoma saviraiška“, – sako fotografas Romualdas Požerskis. Kalbina menotyrininkas Tomas Pabedinskas, 2012 08 03.
Parodos
Asmeninės parodos
2003 Mažojo Alfonso vargai ir džiaugsmai. KI meno galerija, Tokijas, Japonija
2003 Heritage Discovery Center Museum, Heritage, JAV
2002 Lietuvos laisvės kelias 1988–1992. Fotografijos muziejus, Burghauzenas, Vokietija
1996 Blue Sky galerija, Portlandas, JAV
1995 Volkskundliches Geratemuseum, Arzbergas, Vokietija
1988 Atlaidai. M. K. Čiurlionio meno galerija, Čikaga, JAV
1985 Fotografijos galerija Fotohof, Zalcburgas, Austrija
1985 Bavarijos fotografijos institutas, Miunchenas, Vokietija
 
 
 
 
Daugiau
Audiogidai
Straipsniai, interviu
Autoriaus darbai
Visi kūriniai Skulptūra Fotografija
Rezultatų nėra.
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.