Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Mikalojus Povilas Vilutis
Mikalojus Povilas
Trumpa biografija
  • Grafikas, iliustratorius, tapytojas, rašytojas.
  • Gimė 1944 m. Vilniuje, čia ir gyvena.
  • 1963–1970 m. grafikos studijos LTSR valstybiniame dailės institute.
  • 1970 m. stažavosi Kijevo (Ukraina) poligrafijos mokslinių tyrimų institute, mokėsi šilkografijos technikos.
  • Nuo 1971 m. dalyvauja parodose.
  • Nuo 1994 m. dėsto Vilniaus dailės akademijoje.
  • 2004 m. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.
  • Kūrinių yra Lietuvos dailės muziejuje, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.
Apie kūrybą
Šio grafiko darbai žinomi gana plačiam visuomenės ratui, o meno bendruomenėje jis vertinamas kaip įtakingas Vilniaus dailės akademijos pedagogas. Menininko darbai į parodas patekdavo neiškarto, tačiau atsiradus progai debiutas buvo ryškus, o vėliau M. Vilučio darbai nuolat susilaukdavo atskiro dėmesio: Pabaltijo grafikos trienalių 1971, 1977, 1980 ir 1983 m. diplomai; 1979 m. estampai Pabaltijo jaunųjų dailininkų parodoje pažymėti medaliu; Tarptautinėje plakato bienalėje Lahtyje (Suomijoje) 1983 m. ir Varšuvoje 1984 m. plakatai pelnė diplomus; 1989 m. Pabaltijo grafikos trienalėje skirta pagrindinė premija; 2007 m. premija Knygos meno konkurse (Vilnius). Jo ryški stilistika gerai atpažįstama, nors galima išskirti kelis kaitos etapus.
 
Ankstyvuosiuose (1970 –1980) darbuose jo braižas primena heraldikai būdingą formos grynumo siekį – figūros suvestos iki dėmių, vaizdas konstruojamas iš silueto ir spalvos kontrastų. Kaip apibūdino meno kritikas Alfonsas Andriuškevičius, Vilučio estampas yra orus, rūstokas, iškilmingas, čia svarbi pirmapradė jėga ir šiurkštokas tiesumas. Anot kritiko, šio laikotarpio kūrinių forma siekė oponuoti susmulkėjimui ir saloniniam dekoratyvumui, jai nusakyti labiau tinka žodžiai: lakoniška, konstruktyvi, monumentali. Darbuose dominuoja žmogaus figūra, pasikartoja piramidinė kompozicija.
 
Vėlesni kūriniai (1980–1990) yra sudėtingesnių kompozicijų. Anksčiau buvusi plokščia, beorė erdvė, dabar prisotinta spalvos gylio su perėjimais, piešinys koliažiškas – t.y. vienoje figūroje derinamas skirtingo pobūdžio braižas – nuo apibendrintų dėmių iki natūralistiškų detalių dar įvedant kelis ornamentų plotus.
 
Atsiradus kompiuterinės grafikos galimybėms, grafikas leido sau pabūti ir barokiškai eklektišku – lydė į vienį daugybę dekoratyvių detalių, simbolių, naujaip interpretavo klasikines kompozicijas. Paskutiniuose darbuose, regis, pasigedęs grynumo grįžta prie nuosaikesnės raiškos, spalvą iškeičia į paprasčiausią pieštuką. Tačiau linijos išlieka manieringos (piešinio efektingumas kraštutinis), o žmogaus figūros tipažas, regis, vis dar pasiskolintas iš renesanso grafikos. Menininkas meistriškai kergia geometrines figūras su natūralistiniu (auto)portretu ir stilizuotomis figūromis. „Man įtakos turėjo daugelis menininkų, epochų (renesansas). Liaudies primityvusis menas – lakonišku pasakymu menine kalba to, ką norima pasakyti. Pikaso asmenybė, laisvė, drąsa ir galia tvarkyti savo pasaulį taip, kaip jam norisi, darė man didžiausią įspūdį.“ – teigė menininkas.
 
Anot grafiko, „kūryba yra keitimas to, kas yra, kompensavimas to, ko žmogui trūksta“. Kūrybos varikliu įvardina nepasitenkinimą savimi, kompleksus. Vilutis nesutinka savo kūrybos vaizdinijos sieti su siurrealizmo kūrybos metodais (pasąmonės srautas, laisvų asociacijų principas), kūrybos procesas jam susijęs su intelekto ir vaizduotės darbu (pačia asmenybe) nemažiau nei su gebėjimu meistriškai piešti. Menininkas sakosi: „pradedu piešti tik tada, kai galvoje turiu visą kūrinio vaizdą“.
 
Mikalojus Vilutis kuria ne tik estampus, bet ir taikomosios grafikos darbus: plakatus, knygų iliustracijas. Grafikas vadinamas serigrafijos (arba šilkografijos) pradininku Lietuvoje. Šia technika dažniausiai ir kuria. Šalia grafikos, menininkas mėgsta reikštis raštu. Jo tekstų skirtų dailės, kultūros ir asmeninio pobūdžio apmąstymams galima aptikti įvairiuose kultūrai skirtuose leidiniuose. Tačiau skirtingai nei, pavyzdžiui, kolegos Petro Repšio atspauduose, tekstas su vaizdu estampuose jungiamas itin retai.
 
Monika Krikštopaitytė
 
Taip pat apie menininką skaitykite Kultūros istorijos skiltyje.
MMC video
„Aš esu visatos centras... Bet tokių centrų dar tenai 7 milijardai – tai aš tą suprantu...“ Kalbina menotyrininkė Raminta Jurėnaitė, 2010 08 24.
Parodos
Asmeninės parodos
2014 Retrospektyvinė paroda. VDA parodų salė „Titanikas", Vilnius
2002 Galerija „Lietuvos aidas“, Vilnius
1998 „Hanse gallery“, Štralzundas, Vokietija
1995 Šiuolaikinio meno centras, Vilnius
1994 Lietuvių dailės muziejus, Lemontas, JAV
1993 „Fine art gallery and press“, Bredvudas, Australija
1985 „Klubgalerie“, Magdeburgas, Vokietija
 
Grupinės parodos
2006 Talino iliustracijų trienalė „POVER OF PICTURES II“, Talinas, Estija
2005 Gioteborgo knygų mugė, Gioteborgas, Švedija
2003 Lietuvos grafika „03“, ŠMC, Vilnius
2003 XI tarptautinė grafikos bienalė ir piešinių paroda, R.O.C., Taivanas, Kinija
1998 Tarptautinė kultūros mainų paroda, „Bel Gallery“, Tokijus, Japonija
1995 Tarptautinė grafikos ir paveikslų paroda, Bredlis, JAV
1994 Tarptautinė mažosios grafikos trienalė, Šamaljė, Prancūzija
1994 III tarptautinė mažosios grafikos paroda, Napa, JAV
1992 X tarptautinė grafikos trienalė, Fredrikstadas, Norvegija
1992 Šiuolaikinė lietuvių grafika, Melburnas, Australija
1979 I Pabaltijo jaunųjų dailininkų kūrybos paroda, Vilnius
 
Daugiau
Straipsniai, interviu
Autoriaus darbai
Visi kūriniai Grafika Piešiniai
Rezultatų nėra.
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.