Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Henrikas Natalevičius
Henrikas
Trumpa biografija
  • Tapytojas.
  • Gimė 1953 m. Vilniuje.
  • 1970–1976 m. tapybos studijos LTSR valstybiniame dailės institute.
  • Nuo 1997 m. dalyvauja parodose, pradėjo kartu su vadinamąja „Penkiukės” grupe.
  • Gyvena Vilniuje, yra dirbęs Vilniaus dailės parodų rūmuose, Lietuvos dailės muziejuje.
  • 19892000 m. dalyvavo grupės „24“ veikloje.
  • 2007 m. laimėjo pirmąją premiją Baltijos šalių tapybos trienalėje Vilniuje.
  • Kūrinių yra Lietuvos ir užsienio muziejuose, privačiose kolekcijose.
Apie kūrybą
 
Apibūdinant H.Natalevičiaus tapybą peršasi žodžiai „minkšta“, švelni“, „aksominė“. Ir pats tapymo būdas išrodo lyg drobės „glostymas“.
Viktoras Liutkus
 
Henriko Natalevičiaus vaizduotę maitina ypatinga Vilniaus senamiesčio dvasia. Čia tik trapi riba skiria ilgaamžiškumą nuo laikinumo, prašmatnumą nuo skurdo, jaukumą nuo baugumo. Jį traukia senamiesčio interjerai, kuriuose nuolatos keitėsi gyventojai palikdami gausybę neįmintų paslapčių. Vidaus erdvių paveikslams Natalevičius suteikia somnabulišką nuotaiką ir sukuria savitą originalią siurrealistinę ikonografiją. Jis atsisako klasikinio siurrealizmo spontaniško automatizmo ir taiko tuos jo prinipus, kuriuose svarbiausia – atpažįstamų vaizdų asociacijos. Menininkui artimos siurrealistų tekančios substancijos idėjos, kurioms jis randa savitą interpretaciją.
 
Šviežios mėsos spalva Natalevičius tapo ankštus kambarius, labirintiškus koridorius, dideles laiptines, didžiules sales ir apgyvendina šias vidaus erdves keisčiausiomis būtybėmis. Organinė materija čia laisvai susipina su neorganine, kūnas su mūru. Architektūros ir vidaus įrangos elementai dažnai įgauna antropomorfinių ir zoomorfinių bruožų. Tuščioje sienoje išryškėja akys, atramos įgauna aptakias žmogaus kūno formas arba baltų koklių krosnis pavirsta meška su pakinktais ir žmogaus veido kauke. Ankstyvuosiuose paveiksluose autorių labiausiai domino materijos metamorfozės, o vėliau tuščias ir užgriozdintas sunkiai identifikuojamais daiktais patalpas pripildo efemeriškų žmogystų ir žvėrių, kurie plaikstosi lyg voratinklis ar virsta šešėlių atšvaitais.
 
Vieni menininko personažai keisti, bet simpatiški namų „kaukai“, kiti – baugina, treti kelia pasišlykštėjimą. Bet kiekvienas jų yra vaizduotės žaismo padarinys. Tai ypač raiškiai atsiskleidžia menininko kūriniuose, kuriuose dažnai kartojasi galvučių vėrinio motyvas. Jos lyg burbulai, galintys bet kurią akimirką susprogti. Patalpų, daiktų, būtybių ir galiausiai vaizdų išnykimas – viena svarbiausių Natalevičiaus temų. Neatsitiktiniai vieną iš savo negausių personalinių parodų 1998-aisiais jis buvo pavadinęs „Piešiant ant vandens“.
 
Šalia drobių devintojo dešimtmečio pradžioje Natalevičius pradeda objektų seriją. Siurrealizmo veikiamas jis iš rastų daiktų atima jų ankstesnę funkcionalią reikšmę. Mažus ir didelius daiktus – degtukų dėžutes, padėklus, butelius, laikrodžių ciferblatus, siuvimo manekeną, kirvį, suoliuką iš Lenino aikštės ir obelisko pavidalo formas jis ištapo aliejiniais dažais visą paviršių padengdamas ornamentais iš savo drobių motyvų. Čia svarbu paties daikto ir jo dekoro trikdantis disonansas. Ištapant objektus gestišką paveikslų potėpį pakeičia smulkus preciziškas piešinys. Pastaraisiais metais Natalevičius savo alegorinėms kompozicijoms, kuriose yra nuorodų į visuomenines aktualijas, suteikia ironiškumo. Kaip reakcija į kultūros ministro pasiūlymą nepatenkintiems teatro aktoriams Ispanijoje skinti pomidorus jis tapo paveikslą „Pomidorų alėja“. Scenos rampoje suveši milžiniški pomidorų medeliai vazonuose.
 
Galima atsekti Natalevičiaus ryšį su kitu Lietuvos tapytoju – jo draugu Raimundu Sližiu. Jaunystėje abu provokavo tamsaus sodraus kolorito tirštų dažų dominuojančiam dramatiškam ekspresionistiniam realistiškumui priešpriešindami fantastinius ir groteskiškus siužetus, nutapytus plonasluoksnėmis rausvos spalvos lesiruotėmis. Tik Sližys buvo pasirinkęs socialinio gyvenimo šaržą, o Natalevičius susikaupia tyloje į sapnų dieną kontempliaciją.
 
Raminta Jurėnaitė
 
Taip pat skaitykite apie menininką ir kitus Penketo dailininkus Kultūros istorijos skiltyje.
MMC video
„Iš pat pradžių man labai patiko akordeonai, muzikos instrumentai, bet po to supratau, kuo labiau gilinausi, kad esu negabus... Po to tėvai mus į dailės mokyklą pristatė ir ten po truputį, po truputį...“, – apie savo kelią į dailę pasakoja tapytojas Henrikas Natalevičius. Kalbina menotyrininkė Raminta Jurėnaitė, 2010 05 19.
Parodos
Asmeninės parodos
2013 Iš mano dirbtuvės. Pamėnkalnio galerija, Vilnius
2011 Lietuvos paslaptys, su fotografu Vaclovu Strauku. Galerija „Birkenfelds“, Ryga
2010 Pamėnkalnio galerija, Vilnius
2009 Tapybos paroda su Raimondu Sližiu ekspozicijų cikle Abstrakcija ir ekspresionizmas: dvi Vilniaus tapybos tradicijos 1960–2009. Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Vilnius
2000 Tapybos paroda su Raimondu Sližiu. Lietuvos dailininkų sąjungos galerija, Klaipėda
1998 Piešiantis ant vandens. Galerija „Lietuvos aidas“, Vilnius
1992 Galerija „Vartai“, Vilnius
 
Grupinės parodos
2013 Dienos svajos, nakties košmaras. VDA ekspozicijų salės „Titanikas“, Vilnius
2007 XIII Vilniaus tapybos trienalė Dialogai. Šiuolaikinio meno centras, Vilnius
1997 Grupės „24“ paroda. Galerija „Plaisiren“, Stokholmas
1990 8 tapytojai iš Lietuvos. Galerija „F 15“, Mosas, Norvegija
1989 Šiuolaikinės lietuvių tapybos tendencijos. Kultūros rūmai, Nyredhaza; galerija „Bartok’32“, Budapeštas
1988 Mitas dabarties tapyboje. Dailės parodų rūmai, Vilnius
1987 Tarybų Lietuvos dailė. Centriniai menininkų namai, Maskva
1982 2-oji Pabaltijo jaunųjų dailininkų vaizduojamosios dailės paroda Jaunystė’82. Dailės parodų rūmai, Vilnius
 
 
Daugiau
Straipsniai, interviu
Autoriaus darbai
Tapyba
Rezultatų nėra.
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.