Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Gintaras Zinkevičius
Gintaras
Trumpa biografija
  • Fotomenininkas, videomenininkas, performansų ir instaliacijų autorius.
  • Gimė 1963 m. Vilniuje.
  • Nuo 1982 m. dalyvauja parodose, gyvena Vilniuje.
  • 1989–2009 m. dalyvavo grupės „Post Ars“ veikloje.
  • Kūrinių yra Lietuvos ir užsienio muziejuose, privačiose kolekcijose.
Skaitykite apie menininką ir kitus grupės „Post Ars“ narius Kultūros istorijos skiltyje.
 
Apie kūrybą
Gintaras Zinkevičius yra tarsi keli menininkai viename: muzikas, kinematografininkas, fotografas, videomenininkas, performansų ir instaliacijų kūrėjas. Nuo vaikystės jis grojo trimitu mokyklos orkestre. Šešiolikmetis tapo mėgėjų kino avangardisto Artūro Baryso-Baro operatoriumi, kūrė filmus ir pats. Ruošėsi studijuoti kino režisūrą Sąjunginiame valstybiniame kino institute (VGIK), bet susidūrimas su KGB tuos planus sužlugdė. Kaip galimybę išlikti šalia kino jis studijavo fotografiją Vilniaus 47-ojoje profesinėje technikos mokykloje.
 
Niekada neišsižadėjęs kino ir muzikos, fotografas Zinkevičius nuo pat pradžių viską darė savaip – pagal griežtą prisiekusio dadaisto, panko ir rusų rašytojo Danijilo Charmso gerbėjo (anti)logiką. Jo fotografijos tarsi vizualiniai teiginiai kala į kaktą gyvenimo absurdą. Pavyzdžiui, Talonas (1982) pašiurpino to meto fotomenininkų bendruomenę tuo, kad už fotografijos plokštumos nieko nėra. Jokių konotacijų, įprasminimų, egzistencinių ar dvasinių išgyvenimų. Tiesiog nieko. Žodis ir vaizdas sutampa, priešingai nei Amerikos konceptualisto Josepho Kosutho instaliacijoje Viena ir trys kėdės (1965), kur tikrovės, jos fotokopijos ir žodžio prasilenkimas – akivaizdus ir kelia klausimus. Talono apsimestinis banalumas slepia grėsmę: komposterio pramuštos skylės tampa kulkų išėjimo angomis, bet jose – ne kraujas, net ne mirtis, o aklina juoduma.Talonas – vienas iš daugybės spaudinių, kuriuose Zinkevičius aptinka rėksmingas ideologinių nesąmonių išraiškas. O daiktai ir augalai jį domina kaip žmonių antrininkai, kurie kenčia ir miršta, kaip ta prigulusi telefono būdelė (Jos paseno, 1983), vienišas kreivas medis (Šermukšnio metai, 1992–1993) ar Stalelis (1990–1993), tapęs politinių sistemų kaitos simboliu. Šis tipinis sovietinių daugiabučių bendruomeniškumo centras suyra, lieka tik pamatai, už kadro vykstant vangiam pokalbiui apie nieką, kaip rusų avangardisto, konceptualisto Iljos Kabakovo Albumuose (1972–1975). Bet tame „nieke“ styro užuominos į visur tykančią priežiūrą ir neišgydomą kasdienybės nykumą.
 
9 dešimtmečio pabaigoje Zinkevičius susidomėjo fotografija kaip performansu. Toks buvo jo ciklas Kareivio dienoraštis (1988) – neva mėgėjo slapta užfiksuotas kareivinių gyvenimo nuotraukas jis suklijavo ant mėlyno ir pilko kartono lakštų, kurių kampuose priklijavo geltonas žvaigždes. Taip autorius tarsi pasidalija į du personažus: vienas „naiviai“ brangina tarnystės sovietų armijoje patirtį, kitas šaiposi iš situacijos beprasmybės ir siaubo. Dauguma čia matė eilinį „dembelio“ (demobilizuoto kario) albumą ir nekenčiamos okupantų kariuomenės šlovinimą, nors dailės kritikė Gražina Kliaugienė išaiškino, kad tai – iš „atitarnautų dienų“ nulipdyta eilinio kareivio patirtis.
 
Tapęs avangardinio meno grupės „Post Ars“ nariu, Zinkevičius kartu su Aleksu Andriuškevičiumi, Robertu Antiniu ir Česlovu Lukensku sukūrė performansų ir akcijų fotokolekciją (1989–1991) ir daug kitų darbų. Savo asmeninius performansus fiksuoti jis dažnai pavesdavo kolegoms – Raimundui Urbakavičiui ir Remigijui Pačėsai. Perskaitęs japonų rašytojo Kobo Abės romaną, jis virto savyje užsidariusiu Žmogumi-dėže (1991), gulėjo pasiklojęs „lovą“ ant šaligatvio aikštėje, ant bėgių, teatro scenoje (Gulėjimas, 1992), nusikryžiavo ant fotopopieriaus – savo nuogo kūno baltą šešėlį prikalė fotoaparato blykste (Šviesos išsaugojimas, 1992). O akcija Fotografijos paroda peizaže (1991–1992) jis dekonstravo fotografijos meno tradicijų logiką ir sovietinę utopiją – „atnešė meną žmonėms“. Ir ne tik. Ant virvės sukabintas peizažų nuotraukas jis rodė numirėliams, avims, paukščiams, traukiniams, lėktuvams, žuvims. Šiuos kūrinius pristačiusios parodos Akcijos. Sekvencijos. Fantazmai (1993) ryškiausias akcentas buvo Zinkevičiaus performansas Samsono vakarienė, kurio metu jis valgė savo nukirptus plaukus, sumaišytus su fotojuostomis.
 
Nusivylęs naująja konjunktūra, 1997 m. pasitraukė iš meno ir vėliau tapo kietu kompiuterijos specialistu. Tačiau 2007 m. grįžo, sukūręs 88 fotografijų sekvenciją Portfolio Depressanto. Zinkevičiui buvo aišku, kad šiuolaikinis fotografas nebeturi lindėti laboratorijoje ir šlakstytis chemikalais. Sniege rastu mobiliuoju telefonu jis fotografavo savo mintis, virtęs personažu, kuriam nerūpi nei fotografijos kokybė, nei aplinkinė tikrovė, tik norisi kažkaip susigaudyti savyje ir gyventi „kaip visi“. Iš to išsirutuliojęs pasakojimas apie nelaimingą meilę ir „seserį“ Depresiją buvo kažkas tarp fotografijos, kino, literatūros, teatro, konceptualiojo meno ir performanso. Menininkas išsišaipė iš amnezija susirgusios tautos, bejausmės rinkodaros strategijų, politikų veidmainystės, korupcijos, vergystės verslui ir Europos Sąjungai. Tai kritiškas naujosios Lietuvos laiko dokumentas, persmelktas egzistencine tuštuma.
 
Taigi Zinkevičius grįžta prie to, nuo ko pradėjo, – žmonių mintys, norai ir jausmai, kolektyviniai pakilimai ir paklydimai, vadų ir turtingųjų manipuliacijos visur palieka ženklus. Įžvalgiam fotografui belieka juos išviešinti, kad jie taptų perskaitomi kitiems.
 
Agnė Narušytė 
 
Parodos
Asmeninės parodos
2014 Kareivio dienoraštis. Kauno fotografijos galerija
2008 Portfolio Depressanto 2. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešoji biblioteka; Portfolio Depressanto 3. Kauno dailės institutas; Portfolio Depressanto 4. Vilniaus J.Vienožinskio dailės mokykla, „Artcore“ galerija. (kartu su Remigijaus Pačėsos projektu „Šešėlis rodo šviesą“)
2007 Portfolio Depressanto 1. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras
1993 Teatro panaudojimas fotografijoje. Akademinis dramos teatras, Vilnius; Akcijos, sekvencijos, fantazmai. Fotografijos galerija, Vilnius
1989 V. Parodų rūmai, Vilnius
 
Grupinės parodos
1999 Kamufliažai. Retrospektyvinė paroda-instaliacija, Paveikslų galerija, Kaunas
1996 Trys Agendos.2. Lietuvos menas. Tampere Hall, Tampere, Suomija; Recepcija akcija-instaliacija. FLUXUS parodos atidarymo metu, Šiuolaikinio meno centras, Vilnius
1995 Recent Documents.Balzeko muziejų,. Čikaga, JAV; 1995: Lietuvos menas. Šiuolaikinio meno centras, Vilnius; Trys Agendos. Lietuvos menas. Meno muziejus Mučarnok, Budapeštas, Vengrija
1994 Dodekafonija. Koncertas-hepeningas, Akademinis dramos teatras, Vilnius; Šešiolikos taktų periodas akcija-eisena. Kaunas; Plitimas-pakeitimas-įsipainiojimas. Instaliacija kartu su M. Engelhardt.Paveikslų galerija, Kaunas; Meno grupių paroda. Šiuolaikinio meno centras, Vilnius
1993 Akcijos Teleinstrukcijos, Akliesiems. Mažasis teatras, Kaunas
 
 
Daugiau
Straipsniai, interviu
Autoriaus darbai
Fotografija
Rezultatų nėra.
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.