Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Evaldas Jansas
Evaldas
Trumpa biografija
  • Tapytojas, performanso ir video menininkas.
  • Gimė 1969 m. Kaune.
  • 1995 m. baigė tapybos studijas Vilniaus dailės akademijoje.
  • Nuo 2001 m. dėsto Vilniaus dailės akademijoje, gyvena Vilniuje.
  • Nuo 2006 m. dalyvauja parodose.
  • Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narys.
  • Kūrinių yra Lietuvos ir užsienio muziejuose, privačiose kolekcijose.
  • Menininko internetinė svetainė.
Apie kūrybą
Juokais galime sakyti, kad Jansas negali neapsinuoginti. Beveik visuose savo videofilmuose menininkas pasirodo nuogas. 2006 m. videofilme „Būti išstatytam“ jis skrieja plikutėlis virš Vilniaus miesto haliucinaciniame sapne, 2006 m. „Pasitenkinimo antologijoje“ atvirai rodo kaip atgaivinti hemorojaus kankinamą išangę, keliose scenose 2009 m. filme „Garso takelis“ – tiesiog taikiai vaikštinėja paežere toks, kokį Dievas sukūrė. Noras išsirengti iki grynumo arba siekis priartėti prie atsivėrimo momento, kiek tik įmanoma arčiau, būdingas visai Janso kūrybai. Gyvenimo tiesos ieškojimo nuoširdumą pastebėti gali sutrukdyti kūrinių brutalumas (pavyzdžiui kai fiksuojamas stiprių narkotikų vartojimas 2001 m. filme „Dūjis“ ar muštynės), paviršutiniškai vertinant – ekshibicionizmas, ironiškas kalbėjimo tonas ar drastiškos kūrinių temos.
 
Ypač 10–deš. darbuose Evaldas Jansas įmeta save į ekstremalias, visuomenei nepriimtinas situacijas. Jo kūriniuose apstu kraštutinumų. Tačiau jei panagrinėtume 2003 m. videoperformansą „Prasmingumo antologija“, kur menininkas prisirišęs vieną koją prie sienos iš visų jėgų bėga per salę kol skaudžiai griūna (veiksmas kartojamas iki išsekimo), galėtume įžvelgti ne tik siekį atkreipti dėmesį į save susižalojant. Performansą galima sieti su Romantizmui ar Egzistencializmui būdingomis prasmės paieškomis bei gyvenimo absurdiškumo išgyvenimu. Janso atliekamas veiksmas primena Sizifo mitą, kuris minties istorijoje veikia kaip didvyriškų ir didingų pastangų iliustracija. Tik Jansas ne neša naštą link viršūnės, o bando pabėgti – t.y. našta tampa jis pats.
 
Jansas yra pagarsėjęs kaip videofilmų ir performasų kūrėjas. Menininko kūrybai svarbūs raktažodžiai: autentiškumas, autobiografiškumas, fikcija, eksperimentas, fizinė būklė, fizinis skausmas, pakitusi sąmonė, nuosmukis, ieškojimas (procesas, o ne rezultatas), dokumentiškumas, žmogaus/žmogiškumo suvokimas, atsivėrimas, nuoširdumas, užribis, tikrovė, prasmė, absurdas, cenzūros ignoravimas. 2000 m. menininkas išleido knygą „Odė rutinai“, kur necenzūrine kalba fiksuoja kasdienius įvykius. Čia, kaip ir videofilmuose, performansuose labai svarbus išlieka tiesioginis patyrimas ir šio autentiškumo išsaugojimas.
Evaldas Jansas yra baigęs tapybos studijas, tačiau pirmosiose parodose dalyvavo pristatydamas objektus ir instaliacijas. Vienas iš garsesnių objektų – 1996 m. „Puokštė mylimajai“, kur raudona spalva nudažyti ir į širdies formą sudėlioti nudaužti buteliai. Gatvės muštynėse tokie savadarbiai aštrūs daiktai naudojami norint sužeisti.
 
2007–2010 metais menininkas į savo repertuarą vėl įtraukia tapybą. Paveiksluose nebe taip svarbus autobiografiškumas ir tiesioginis aplinkos patyrimas. Čia veikiau vaizduojami dorojimosi su informacijos srautu (perpildytu populiaria ir aukštąją kultūromis) rezultatai.
 
Monika Krikštopaitytė
Parodos
Asmeninės parodos
2014-2015 Fetišas. VDA galerija Artifex", Vilnius
2014 Man pagirios, jai PMS. Galerija Meno niša”, Vilnius
2014 Per ilgai ant pakylos. LTMKS projektų erdvė Malonioji 6, Vilnius
2009 Evaldas Jansas, ARTscape – Europos kultūros sostinės projektas. Galerija Vartai", Vilnius
2006 RetroPERspektyva. Kino teatras „Skalvija“, Vilnius
 
Grupinės parodos
2014 Pirmavaizdžiai: idėjos, eskizai, modeliai ir instrukcijos. Nacionalinė dailės galerija, Vilnius
2013 Vasaros skaitiniai, rinktiniai darbai iš Cesio (Latvija) parodos. ŠMC, Vilnius
2012 Rauma Biennale Balticum 2012: Human Nature. Raumos miesto muziejus, Suomija
2011 Paminklai, kurių nėra. Pasivaikščiojimas po Vilnių. Nacionalinė dailės galerija, Vilnius
2010 Lietuvos dailė 2000-2010: dešimt metų. ŠMC, Vilnius
 
Daugiau
Straipsniai, interviu
Autoriaus darbai
Visi kūriniai Tapyba Video
Rezultatų nėra.
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.