Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Eglė Vertelkaitė
Eglė
Trumpa biografija
  • Grafikė, meninių projektų autorė.
  • Gimė 1967 m. Vilniuje.
  • 1987–1993 m. grafikos studijos Vilniaus dailės akademijoje.
  • Nuo 1993 m. dalyvauja parodose, gyvena Vilniuje.
  • Nuo 2001 m. dirba Vilniaus J. Vienožinskio dailės mokykloje mokytoja.
  • Nuo 2006 m. Vilniaus dailės akademijos dėstytoja.
  • Nuo 2008 m. kuruoja Literatų g. projektą Vilniuje.
  • 2009 m. – Vilniaus miesto apdovanojimas Šv. Kristoforo statulėle už "Atbudusią Literatų gatvę".
  • Kūrinių yra Lietuvos ir užsienio muziejuose, privačiose kolekcijose.
Apie kūrybą
Neveltui menotyrininkė Laima Kreivytė Eglės Vertelkaitės grafiką įvardina kaip rašymą ir lygina ją su garsiuoju rusų poetu ir dailininku futuristu Vladimiru Mayakovskiu, kuriam žodžio grafinė išraiška rūpėjo nemažiau nei reikšmė. Jei poetas rūpinosi savo žodžio erdviškumu, tai grafikė kuria erdves taip, kad jos kalbėtų pačios ir aktyviai transliuotų nuorodas į pasaulio istorijoje šurmuliuojančias kitų kalbas, knygas, idėjas. Kaip ir kalboje jos kūryboje itin svarbi struktūra. Todėl visokie struktūralistai, semiotikai, antropologai galėtų sėdėti smakrus parėmę ir su malonumu studijuoti Vertelkaitės grafinius rebusus, nes jie prisotinti labai apsiskaičiusio, linkusio į analitiką žmogaus minčių viražų. Galbūt todėl, kaip tiksliai pastebi Kreivytė, „Autorei pagrindine meno pasaulio figūra yra Cindy Sherman – fotografė, turinti tūkstančius tapatybių.“
 
Kalbinta Ramutės Rachelevičiūtės menininkė sakosi, jog jai yra „svarbu būti savame laike“. Bandant apibūdinti grafikės kūrinių laiką, pasirodo, kad tai nėra taip jau paprasta padaryti. Čia egzistuoja neapčiuopiama logika, kuri kaip koks neištirtas kosmoso reiškinys nenustatytu būdu sutalpina į pulsuojančią visumą pačius įvairiausius laikus. O gal tai Platono idėjų pasaulio laikas? Čia juk niekam nerūpi nei chronologija, nei kategorija. Nesvarbu koks karas, svarbiau pati karo idėja. Daina yra tiesiog daina. Jos ištiktas, bet kuris dainuotojas būna pamautas ant balso iešmo („Lietuvių liaudies sutartinė. Šauksmas“ (Dainuojanti Cindy Sherman), 2005 m.). Galbūt menininkė buvimą savame laike suvokia, kaip šių dienų galimybes naudotis įvairiais pasaulio, kūrinių, idėjų laikais... Mums pasisekė, kad Eglė neemigruoja į minčių pasaulį, o savo kūrybą paverčia prieiga į jį žiūrovui.
 
Peržvelgus dominuojančias kūrybos linijas, galima būtų išskirti tris. Pirma – nutikimų (gal tik mintyse) papasakojimai, mizanscenos. Antra – darbai, kur dominuoja mitologinis laikas. Jie panašūs į kosmologijų juodraščius, žvaigždėlapius su mįslingais simboliais ir pastabomis. Ir galiausiai – minčių struktūrų išklotinės. Žinau, skamba sudėtingai, tačiau menininkei kažkaip pavyksta padaryti, kad viename lape matytųsi trijų metų skaitytų knygų, matytų kūrinių koordinatės, kaip pasakytų Kreivytė - kodai. Nelengva paaiškinti, kaip ir tai, kad žmogus 70 procentų sudarytas iš vandens, nes kaip bežiūrėsi matai tik rankas, plaukus, odą, tūrį, bet ne balutę. Matyt mūsų kūrybinė asmenybė irgi sudaryta iš 70 procentų kažkokių tai idėjų ir Vertelkaitė sugeba pasinerti iki to kūrybos atomų lygmens...
 
Mažiau mistifikuojant ir kalbant formaliau, E. Vertelkaitės darbuose yra dažnas moters motyvas, autorė neretai pasirenka horizontalų, ištęstą lapo formatą ir yra pranokusi visas galimybes (kas žino?) iš to, ką įmanoma padaryti grupuojant tiesut tiesiausias linijas viena šalia kitos. Horizontalios linijos kartais panašios į sąsiuvinio veidą, kartais virsta vos regimu šydu, aklina siena ar vėjuotu praėjimu, kartais tirštu vandeniu, į kurį galima panerti, kartais penkline nematomai dainai, kartais virpančiu karštu oru ir beveik visuomet laikmačiu. Užrašai padeda iššifruoti konkretaus kūrinio linijų vaidmenį, todėl verta juos perskaityti. Taip gali nejučia būti įtraukta/as į galingas reikšmių struktūras.
 
Monika Krikštopaitytė
MMC video
Meno kritikė Monika Krikštopaitytė rašė: „visokie struktūralistai, semiotikai, antropologai galėtų sėdėti smakrus parėmę ir su malonumu studijuoti Vertelkaitės grafinius rebusus, nes jie prisotinti labai apsiskaičiusio, linkusio į analitiką žmogaus minčių viražų“. Kalbina menotyrininkė Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė, 2012 02 03.
Parodos
Asmeninės parodos
2009 Two Lithuanian Printmakers, Čikagos kultūros centras (CCC), „South Michigan Gallery“, Čikaga, JAV (kartu su B. Zokaityte)
2007 Other the Same, galerija „Something Unexpected“, Nyack, Niujorkas, JAV
2007 Galerija „Vartai“, Vilnius
2003 „Grafikenshus“, Švedija
2000 Rumunijos literatūros muziejus, Buchareštas, Rumunija
1998 Galerija „Vergette“, Carbondale, Ilinojus, JAV
Grupinės parodos
2009 Lietuvos laikas, Radvilų rūmai, Vilnius, Teofilio Petraičio II premija
2009 Grafikos ir fotografijos paroda, Nacionalinė dailės galerija
2008 4x4 – bendras Lietuvos – Ukrainos projektas, galerija „JA“, Kijevas, Ukraina. Kartu su L. Dubauskiene, E.Kuckaite, B. Zokaityte
2007 Tarptautinė Talino grafikos trienalė Poetical and Political, KUMU, Talinas, Estija
2007 About Life – Simply, Nyack, Niujorkas, JAV
2005 Passie Voor Druk, Editie 1, Roterdamas, Olandija
2005 Now Art Now Future, Klaipėda – Edsvikas, Švedija
2001 Estampas 2001’, galerija „Kairė-dešinė“, Vilnius
1999 5-oji tarptautinė piešinio ir estampo bienalė. Gyoz’as, Vengrija
1997 II tarptautinė grafikos bienalė „Bitola 97’“, Bitola, Makedonija
1994 6-oji tarptautinė piešinio ir estampo trienalė „Grafinnova 94’“, Vasa, Suomija
Daugiau
Straipsniai, interviu
Autoriaus darbai
Grafika
Rezultatų nėra.
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.