Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Aušra Barzdukaitė-Vaitkūnienė
Aušra
Trumpa biografija
 • Tapytoja.
 • Gimė 1962 m. Kaune, čia ir gyvena.
 • 1980–1986 m. tapybos studijos LTSR valstybiniame dailės institute.
 • Nuo 1987 m. dalyvauja parodose.
 • 1990–1996 m. dalyvavo grupės „Keturios" veikloje.
 • 1993 m. susituokė su tapytoju Arūnu Vaitkūnu.
 • 1995 m. gimsta sūnus Tomas.
 • Dėsto VDA Kauno dailės fakultete.
 • 2005 m. miršta vyras - ima rūpintis jo kūrybos sklaida.
 • 2013 m. gavo Pollocko–Krasner fondo (JAV) stipendiją.
 • Kūrinių yra Lietuvos bei užsienio dailės muziejuose bei  privačiose kolekcijose.
Apie kūrybą
Rasa Andriušytė:
Kalbant apie Aušros Barzdukaitės-Vaitkūnienės kūrybą sunku išsiversti be dvasinės dimensijos aptarimo, be žodžiodvasingumas“. (...) Barzdukaitės tapybos pasaulis jau gerą dešimtmetį gali būti nusakytas neapibrėžiamybe, pasąmoninėmis vizijomis ir kankinančiu noru spalva sukurti “apgaubimo“ efektą. Motyvus savo tapybos darbams ši tapytoja, kaip ir didieji abstrakcionistai, atranda gamtoje.
 
Dailininkė teigia: „... Man svarbiau ne konkrečios srovės ar tradicijos, bet gilusis visų laikų meno pagrindas – burtai, kerėjimai, šamanizmas. Šiuo požiūriu imponuoja Josephas Beuysas, Markas Rothko“. (...) Ją traukia niuansuota koloristinė tapyba. Bet ir koloristiniai sprendimai nėra galutinis tapytojos tikslas,  jie siejami ne tiek su estetine spalvos funkcija, kiek su psichologine ir meditacine. Spalva jai asocijuojasi su būrimu, o tapymo procesas yra tarsi tam tikra apeiga.
 
Kaip vieną savičiausių bruožų reikėtų pabrėžti paslaptingą paveikslų ir objektų nuotaiką. Ji kyla... ir todėl, kad bando jutimiškai suvokti neapčiuopiamus gamtos reiškinius – šviesą, orą, atmosferą. Savo abstrakcijas Aušra Barzdukaitė sieja su tam tikra „komunikacija“ tarp realybės, gamtos ir metafizinio pasaulio, paveikslai tampa tarsi jos dvasingumo dalim.
 
Cituota iš: Rasa Andriušytė, „Alchemija ir dvasingumas Aušros Barzdukaitės tapyboje", Kultūros barai, 2000, Nr.1.
 
Kristina Civinskienė (po Vaitkūnienės parodos Įvaizdinta tikrovė):
Paveikslo atsiradimui svarbus sutiktas realus motyvas. Spalva, jos niuansais skverbdamasi į jo vidų, tapytoja siekia parodyti, tai, ko nepamato kiti. Toks išgyvento įspūdžio įvaizdinimas su metaforų ir apmąstymų potekste dvelkia dailininko kaip mediatoriaus ar herojaus įvaizdžio nostalgija. Įvairialypių vaizdinių išlepintai visuomenei tampa vis sunkiau susikoncentruoti į spalvų ir atspalvių reikšmes, potėpio ekspresiją ir turinio gylį. Ir dėl to Aušra tampa tarsi paskutinė mohikanė, kuriai tapyba reiškia ne ką kita, bet tapymą, spalvas, potėpį, turinį, mintį – tradicines modernistų išpuoselėtas ypatybes.
 
A.Barzdukaitė-Vaitkūnienė tapybos akcentus dėliojo tam tikrais etapais. Nuo pat kūrybinio kelio pradžios tapytoja linko į lyrinį abstrakcionizmą. Išgyvenimai, įspūdžiai, prisiminimai virsdavo spalvomis, realiai sutiktas motyvas – nuotaikos atspindžiu. Bėgant laikui Aušros kūryba kito, atsirado daugiau įskaitomų vaizdų, konkretumo, asmeninius lyrinius apmąstymus pakeitė bendresni, globalesni potyriai ar reakcijos į visuomenės pokyčius, jos ydas. A.Barzdukaitės-Vaitkūnienės tapyba ėmė provokuoti žiūrovus pateikdama atpažinimo džiaugsmą ir viliodama į paveikslo perskaitymo spėliones.
 
Ilgą laiką gamta buvo pagrindinė dailininkės kūrybos duona. Ieškojimas motyvų senuose apgriuvusiuose kaimiškuose pastatuose, miško šabakštynuose, laukuose, aptikus krūmokšnį ar vienišą medį buvo pagrindinis dailininkės užsiėmimas. Braidymas po gamtos vaizdus išplukdė ir vaikystės prisiminimą – senelio medžiotojo parneštus kiškelius ir jų nudirtą odą, kurioje būsimoji dailininkė įžiūrėjo gražiausius spalvinius raštus. Šis vaikystės potyris atgimė jau subrendusios tapytojos kūryboje, kai melancholiškas abstrakčių motyvų nuotaikas pakeitė ironiškas žaismingumas, aktyvesnis įsitraukimas į socialines visuomenės problemas. Tapyti civilizacijos pėdsakus Aušra pradėjo daugiau laiko praleidusi mieste.

Cituota iš: Kristina Civinskienė, „Spalvų alchemikės A. Barzdukaitės - Vaitkūnienės tapybos magijaKauno diena, 2011 06 04.
 
Kęstutis Šapoka (po Vaitkūnienės parodos  Pastovūs vaizdai):
Barzdukaitės-Vaitkūnienės tapybos turinys, siužetinis matmuo tiesiog spjauna į veidą, atstumia buitiniu ir, matyt, egzistenciniu platesne prasme, šleikštuliu (autorė sąmoningai to siekia), o tapybos tirštis, klampus akivaras (tiesiogine ir perkeltine to žodžio prasme) traukte traukia į save, tiesiog susiurbia, praryja.
 
Ir priešingai – akistata su tapybos gaivalu, stačiai palaidojančiu po spalvų ir potėpių nuošliaužomis, jau pradeda pykinti, bet vis tiek neįmanoma pasitraukti, nes tapytojos rezgama pusiau anekdotinė, pusiau detektyvinė intriga, pasakojama istorija neleidžia atplėšti akių „nuo ekrano“. Ekrano sąvoka šiuo atveju taip pat nėra tik mano teksto „kalbinė figūra“, nes Barzdukaitės-Vaitkūnienės tapyba „kinematografiška“ tiek turinio, tiek formos požiūriu.

Dar vienas Barzdukaitės-Vaitkūnienės kūrinių „tirščio“ (bent jau šioje parodoje) bruožas – tikrovės ir vaizduotės, fantastiškojo matmens vientisumas. Čia nėra nuogos, lėkštos ir sarkastiškos tikrovės, preparuotos buities išklotinių, tačiau nėra ir „siurrrealizmo“, „fantastinio-tapybinio“ tirščio, būdingo Natalevičiui ir Skudučiui, nors šiokių tokių tapybinės jų pasaulėžiūros atgarsių esama.
 
Tapytojos paveikslų „tikrovė“ tiek fabulos, tiek formos lygmenimis yra tarsi vientisas organizmas, takus, besimainantis, prisitaikantis ir toks nuodingas, tarsi vandenyje „sklendžianti“ medūza. Kadangi jos kūriniuose nėra veikėjų tiesiogine šio žodžio prasme, pats tapybiškumas su iš jo išnyrančia tikrove tampa ir pasakojimu, ir personažu – dvasia ir kūnas vienu metu. Nėra skirties tarp objekto ir subjekto, signifikanto ir signifikato.

Žvelgiant iš kiek lokalesnės, artimesnės perspektyvos, galima rasti šiokių tokių sąsajų su Arūno Vaitkūno tapytomis laiptinėmis, kurios virsdavo specifinėmis intropsichinės regos projekcijomis, nors abiejų tapytojų „metodai“ skiriasi. O dairantis po visuotinę dailės istoriją nejučia irgi peršasi keletas analogijų.
 
Visų pirma, atmintyje iškyla Pieteris Bruegelis, pasaulį vaizdavęs tarsi „dieviškosios sąmonės“ projekciją. (...) Tiesa, Barzdukaitės-Vaitkūnienės  darbuose krikščioniškasis matmuo nėra išreikštas, planų begalybė redukuojama iki seklios, klampios masės, o melancholišką susitaikymą su likimo neišvengiamybe keičia kur kas drastiškesnis požiūris į egzistenciją, tačiau jos paveikslai – tiek nesami jų „veikėjai“, tiek erdvė – irgi neabejotinai persisunkę viską apimančiu, absoliučiu (net šiek tiek „psichopatologiniu“) fatalizmu. Gaivaus oro gurkšnio neverta tikėtis – iš drobių sunkiasi demoniški syvai, kraujas ir siera, pramaišiui su verdančia pragaro derva.
 
Toks „pragariškas“ tirštis perša dar vieną analogiją – tai Chaimo Soutine’o drobėse specifiškai psichologiškai deformuotas vizualus-mentalinis pasaulio visetas.
 
Cituota iš: Kęstutis Šapoka, „Pragariškas ir fatališkas buities tirštis. Aušros Barzdukaitės-Vaitkūnienės tapyba", Kultūros barai, 2003, Nr.1.
 
Parengė Danguolė Butkienė
Parodos, stipendijos, apdovanojimai, darbai muziejuose
 
Aušra Barzdukaitė-Vaitkūnienė nuo 1992 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narė.
 
Svarbesnės asmeninės parodos
2016 Tapybos Pratybos. Personalinis pleneras, Panevėžio dailės galerija XX, Panevėžys
2015 Sužymėti vaizdai. „Parko galerija“, Kaunas
2013 Pastovūs vaizdai. VDA ekspozicijų salės „Titanikas“, Vilnius
2013 4 istorijos. Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Antano Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, Kaunas
2011 Įvaizdinta tikrovė. Kauno paveikslų galerija
2007 Galerija „(ml)“, Hamburgas, Vokietija
1999 Svajonės ir vanduo. Galerija „Kairė–dešinė“, Vilnius
 
Svarbesnės grupinės parodos
2016 Dvi Aušros. Šv. Jono galerija, Vilnius
2015 Art Market Budapest. Budapeštas, Vengrija
2015 Positions Berlin. Arena Berlin, Berlynas, Vokietija
2014 Ceci N‘est pas un Sant Rock. Muziejus History of L‘Hospitalet, Barselona, Ispanija
2013 NordArt 2013. „Carlshütte“, Biudelsdorfas, Vokietija
2013 XV tarptautinė Vilniaus tapybos trienalė Tapybos kontekstai. Šiuolaikinio meno centras, Vilnius
2011 54-oji Venecijos bienalė, projektas Už baltos užuolaidos, paviljonas „Scuola di San Pasquale“, Italija
2010 XIV Vilniaus tapybos trienalė Klaidingas atpažinimas. Šiuolaikinio meno centras, Vilnius
2008 Lietuviškos metamorfozės I. Bandomasis skrydis. Galerija „(ml)“, Hamburgas, Vokietija
2004 XII Vilniaus tapybos trienalė Septynios tapybos tiesos. Šiuolaikinio meno centras, Vilnius
2001 Tradicija šiandien. „Väsby Konsthall“, Vesbis, Švedija
 
 
Daugiau
Straipsniai, interviu
Autoriaus darbai
Tapyba
Rezultatų nėra.
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.