Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Augustinas Savickas
Augustinas
Trumpa biografija
  • Tapytojas.
  • Gimė 1919 m. Kopenhagoje. Mirė 2012 m. Vilniuje.
  • 1945–1949 m. tapybos studijos LTSR valstybiniame dailės institute.
  • 1951–1972 m. dėstė LTSR valstybiniame dailės institute.
  • 1985–1993 m. dėstė Vilniaus Dailės akademijoje, profesorius.
  • 1999 m. apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija, LDK Gedimino ordino Riterio kryžiumi (1994), Lietuvos dailininkų sąjungos premija (2003), Vytauto Didžiojo ordino Komandoro kryžiumi (2003).
  • Gyveno ir dirbo Vilniuje.
  • Kūrinių yra Lietuvos ir užsienio muziejuose, privačiose kolekcijose.
Apie kūrybą
Augustino Savicko kūrybos kelias ilgas ir permainingas. Nuo šeštojo dešimtmečio pabaigos iki aštuntojo vidurio jis buvo vienas labiausiai Sovietų Sąjungoje pripažintų teminio figūrinio paveikslo kūrėjų. Jo darbai buvo eksponuojami didelių sąjunginių ir respublikinių parodų ekspozicijose ir iš ten keliaudavo į muziejus. Oficialiosioms epinėms temoms jis sugebėdavo suteikti universalesnį skambesnį, o karo prisiminimams net ir asmeninių išgyvenimų potekstę
 
Savicko paveikslams būdingi metaforiški įvaizdžiai, lakoniškos apibendrintos ir ekspresyvios formos pasiskolintos iš medinės primityvistinės lietuviškos sakralinės skulptūros. 1989 metais dalyvaudamas SSRS dailės akademijos Liuksemburgo rūmuose Paryžiuje surengtoje aštuonių akademikų parodoje Savickas rodė ciklą „Kančios ženklai“. Gražina Kliaugienė ta proga rašė: „Naujose drobėse ryškiai išplėtotas vaizdas simbolis – dar vienas, prasmingai papildantis ‘dievukų‘ temą. Savickui, regis, buvo svarbiausia prabilti apie amžinąją kančią, kuri tenka ir atskiro žmogaus, ir visos tautos daliai. Svarbiausia, kad Savickas čia vėl nustebina užmoju, vidine jėga, pašėlusia ir gaivalinga. Didelio formato drobėse sukaupta tiek ekspresijos, pajėgaus tapybinio masto, kad jų neaprėpsi kaleidoskopiškai slystančiu žvilgsniu.“
 
Be šių monumentalių daugiafigūrių kompozicijų Savickas sukūrė ir išraiškingų kamerinio žanro kūrinių: peizažų, natiurmortų ir portretų. Šios grupės kūriniai nuo pakylėtos epinės „teminių“ paveikslų intonacijos skyrėsi intymesnių lyriškesnių nuotaikų perteikimu ir drąsesniais formos ieškojimais. 1959–1960 metų didžiuliai Savicko peizažai – nutvieksta saulės pajūrio juosta su mažytėmis žmonių figūrėlėmis ir šerkšnu padengtos Vilniaus panoramos – po socialistinio realizmo atrodė gaivūs ir drąsūs.
 
Ankstyvojo ir brandžiojo periodo ypatingo produktyvumo dailininkas neprarado ir vėliau. Pats apie šį savo bruožą rašė: „Savickas greitai dirba! Mėgsta sakyti kolegos ar šiaip pavyduoliai. Greitai? Nesąmonė. Tai degimas. Tai nuolatinis keitimasis ieškant būdo kalbėti trumpais moderniškais sakiniais – potėpiais – žodžiais .“
 
Savickas – vienas iš tų kūrėjų, kurie senatvėje galutinai išsilaisvina nuo madų diktato ir nevaržomas puoselėja savo meninį individualumą. Devintajame dešimtmetyje jis galutinai suformuoja savo kūrinių ikonografiją ir suteikia savo stiliui ypatingą lakonišką ir kartu ekspresyvų charakterį. Savo paties asmeninę parodą Šiuolaikinio meno centre 1994 metais dailininkas apibūdina trumpai ir taikliai: „Penki monumentalios tapybos paveikslai dvelkia ramia, poetiška, lyrine ar epine nuotaika. Tyla ir meilė. Ramus vakaras. Aukštas horizontas. Daug žalsvos pievos. Viena, dvi ar trys figūros tarp žydinčių medžių ir gėlių.“ Tragiškus, dramatiškus įvaizdžius vis dažniau pakeičia lyrinės nuotaikos, iš menininko paletės kone išnyksta tamsios spalvos.
 
Savicko tapyboje spalva ir linija tolygiai svarbios. Paveiksluose dominuoja ryški ir sodri žalia spalva, papildoma kontrastingomis raudona, geltona ir mėlyna. Savicko drobėse peizažas, figūros ir net detalės vaizduojama labai apibendrintai. Tuščiame lauke komponuojamos figūros perteiktos ryžtinga kontūrine linija apvestais plokščiais siluetais. Visada išsaugomas tapymo spontaniškumo įspūdis. Gilioje senatvėje minorinės gaidos visai išnyksta iš Savicko tapybos ir jis tampa gyvenimo džiaugsmo tapytoju. Jis rašo: „Su gėlėm ir vaikais - taip galima pavadinti daugelį mano pastarųjų metų paveikslų. Didelės, spalvingos gėlės tarp pievų arba vazoje ant stalo. Žmona, vyras ir mergaitės. Mėlynas dangus. Štai ir viskas“.
 
Raminta Jurėnaitė
 
Plačiau apie tą laikotarpį ir menininką skaitykite Kultūros istorijos skiltyje.
Parodos
Asmeninės parodos
2009 Jubiliejinė paroda. Albumo Senojo tapytojo dienoraštis pristatymas. Vilniaus rotušė
2003 Tapybos paroda su Raimondu Savicku. Estijos parodų rūmai, Talinas
2000 Jurgio Baltrušaičio namai-muziejus, Lietuvos Respublikos atstovybė Rusijos Federacijoje, Maskva
1997 Galerija „Krebsen“, Kopenhaga
1992 Centras „Aeolus“, Seksbirumas, Olandija
1991 Galerija S.O.F.A., Niborgas, Švedija
1989 Galerija „Lakeside“, Čikaga, JAV
1989 Salustowicziaus galerija, Bylefeldas, Vokietija
 
Grupinės parodos
2010 Lietuvos dailininkų paroda Dailės mūšis. Galerija „Pod Belką“, Nidzicos pilis, Lenkija
2009 Abstrakcija ir ekspresionizmas: dvi Vilniaus tapybos tradicijos 1960–2009. Galerija „Arka“, Vilnius
2007 Šiuolaikinė Lietuvos tapyba. „Le Cap l’Eglise reformée Franēaise“, Bernas
2001 Lietuvos tapyba. „Palazzo dele esposizioni“, Roma
2000 Tradicija ir ateitis. Šiuolaikinio meno centras, Vilnius; Artbarbakan 2000. Galerija „Form & Colour“, Varšuva
1999 Lietuvos dailė 1989–1999: dešimt metų. Šiuolaikinio meno centras, Vilnius
1995 Dėl grožio. Šiuolaikinio meno centras, Vilnius
1992 Lietuvos tapytojų paroda Lietuva’92. Centras „Meevaart“, Amsterdamas, Olandija
1990 Tarptautinė paroda 1945–1990–2000 Taikos dienos. „Zitadelle Spandau“, Berlynas
 
 
Daugiau
Straipsniai, interviu
Autoriaus darbai
Tapyba
Rezultatų nėra.
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.