Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Dramatiškojo šokio teatro kūrėjos
Aira Naginevičiūtė šokio mokėsi Kiros Daujotaitės vadovaujamoje „Sonatoje“, tad turėjo aiškiai susiklosčiusį požiūrį į šokį kaip asmens laisvės išraišką. Tačiau norėdama tapti profesionalia choreografe ir toliau legaliai darbuotis šokio srityje, ji turėjo baigti Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultetus, kuriuose šokio studijų pasirinkimas buvo labai ribotas – pamečiui buvo renkami vadinamieji „liaudies šokio“ arba „pramoginio šokio“ kursai ir rengiami atitinkamos srities choreografai pedagogai. Naginevičiūtė baigė liaudies šokio specialybės studijas, bet užsispyrė kaip diplominį kūrybinį darbą rodyti šiuolaikinio šokio kompoziciją. Po ilgų svarstymų fakultetų taryba leido jai tai daryti, tačiau lygia greta ji turėjo parengti ir liaudies šokių programą.
 
„Lietuvos naujojo šokio projekte ’96“ parodžiusi spektaklį Nepakelk galvos, Naginevičiūtė greitai įtvirtino savo, kaip „tamsios“, dramatiško veiksmo choreografės, įvaizdį. Šokėjams duodama sudėtingas improvizacijos užduotis, reikalaudama iš jų maksimalios dvasinės grąžos ir nesumeluoto judesio be saldžios estetikos, ji kūrė spektaklius apie kraštutines būsenas. Tokie buvo monospektaklis W, sukurtas grįžus iš šokėjų Mekos – American Dance Festival (Amerikos šokio festivalio) vasaros kursų, Fata Morgana (1998) ir Fata Morgana II (1999).
 
Išgyvenę ekstremalią būseną, žmonės tampa gražesni savo siela, stipresni, dvasiškesni, – teigia choreografė. Vita Mozūraitė, „Nepabaigiamas kūrybinis procesas“, 7 meno dienos, 2003 09 12, p. 4.
 
Pirmasis oficialus pripažinimas atėjo 2003 m. – už dvejus metus kurtą spektaklį Processus Naginevičiūtė apdovanota Kultūros ministerijos premija (teatro apdovanojimas „Kristoforas“ jau buvo panaikintas, o „Auksinis scenos kryžius“ – dar nesukurtas). Tai buvo ne tik jos pirmasis apdovanojimas, – daug svarbiau buvo tai, jog pirmąkart atkreiptas dėmesys į šiuolaikinio šokio kūrėją. Iki tol „Kristoforu“ būdavo apdovanojami tik baleto artistai ir baletmeisteriai.
 
Kaip pavyzdį ji pasirinko gimdymo temą – nerimo, laukimo, baimės, nežinojimo, dvasinės harmonijos ir disharmonijos būseną. Iš atskirų būsenų raiškos ir vaizdinių ėmusi po truputį lipdyti choreografinį piešinį, choreografė išplėtė pavadinimo reikšmę. Tai drauge kūrybos – žmogaus sielos ir spektaklio gimimo – procesas. Vita Mozūraitė, „Nepabaigiamas kūrybinis procesas“, 7 meno dienos, 2003 09 12, p. 4.
 
Butoh ButohButoh – Japonijoje susiformavęs šokio stilius, kuriame nagrinėjamos socialinės aplinkos inspiruotos žmogaus būsenos, naudojami itin lėti judesiai, savita estetika. šokio estetika pagrįstas spektaklis ORONĖRA (2000) apie sudėtingas šiuolaikinio šokio kūrimo sąlygas Lietuvoje 2004-aisiais peraugo į sudėtingą dviejų veiksmų spektaklį Nėščia tyla, nominuotą „Auksiniam scenos kryžiui“. ORONĖRA sulaukė ne tik žiūrovų, bet ir gamtos gynėjų dėmesio, nes jame ilgomis baltomis sukniomis apsirengusios šokėjos lėtais judesiais traukė iš akvariumo gyvus karpius ir dūstančius guldė ant grindų prie žiūrovų kojų. Neapsikentę dėl žuvų kankinimo meno vardan, keli žiūrovai ėmė nešti jas atgal į akvariumą, atsirado ir skambinusių gamtos apsaugos inspekcijai. 2007 m. Naginevičiūtė iš studentų kūrybinio bakalauro darbo išaugino spektaklį Ego ir ID, o 2008 m. sukūrė mistikos kupiną Mėnulis nepaiso lojančių šunų pagal Gabrielės Labanauskaitės poeziją ir dramaturgiją.
 
Kitaip nei daugelis mūsų choreografų, Naginevičiūtė nepasakoja jokios istorijos. Dailininkės Rūtos Biliūnaitės stilingai aprengtos, scenografo Arūno Adomaičio sustatytos į abstrahuotą, tarsi šaltų ir nebylių metalinio medžio šakų paunksnę, spektaklio figūros jo eigoje varijuoja skirtingas nuotaikas, ir reti jų susidūrimai, praėjimai ar prisišliejimai – greičiau plastinės kūnų, formų ir faktūrų, savitų judesių grandinės variacijos, nei priešpriešų plėtotė. Nuo mirtinos statikos iki dinamikos, nuo šokimo „bandymo“ iki visus įtraukiančio šėlsmo, nuo tylos ir tamsos iki skaidrėjančio blausumo, pastelinių perėjimų, šviesos alsavimų. Naginevičiūtė kuria pulsuojančių erdvėje kūnų įspūdį ir beveik tobulas, tarsi medis, granitas ar akmuo sustingusias skulptūras priverčia gyventi. Rasa Vasinauskaitė, „Teatras 800-ajame numeryje. Subjektyvi sostinės premjerų apžvalga“, www.menufaktura.lt, 2008 05 02.
 
Naginevičiūtės spektakliai – tikras metaforiškas šokio teatras, prabylantis toli gražu ne į kiekvieno žiūrovo sielą, niekaip netelpantis į meno, kaip atokvėpio ir pasilinksminimo būdo, apibrėžimą, reikalaujantis kraštutinio susikaupimo ir stereotipų atsisakymo.
 
Loreta Juodkaitė 2001 m. baigė scenografijos bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje, o 2005 m. – Zalcburgo eksperimentinę šokio akademiją (SEAD). Į Lietuvos šiuolaikinio šokio erdvę ji įlėkė kaip bomba ir savo pirmu pasirodymu Čia ir dabar tarptautiniame festivalyje „Naujasis Baltijos šokis“ 2006 m. tiesiog pribloškė publiką neįtikėtina plastika ir kūno galimybėmis. 2007 m. Juodkaitė už debiutą apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi“.
 
Lora yra labai architektūriška, skulptūriška ir reljefiška. Lengva išgauti formą. Archajiška forma, figūra be galvos, šešėliai ir apšvietimas. Visa tai sudaro įspūdį, kad juda ne žmogus. Ir net ne kūnas. Matai besikeičiantį pavidalą erdvėje, o mintyse sukasi beprotybės tema. Toliau seka lengvesnė forma: šokėja kiek kilsteli nuo žemės, daugiau juda galūnės. O tai yra įspūdinga vien dėl to, kad Lora yra labai stipri fiziškai ir techniškai. Šokant dirba visas kūnas – stuburo kauliukai, pirštų galiukai, plaštakos, riešai ir visos kitos kūno dalys, kurių net pavadinimų kartais nežinai. Jelena Šalaj, Lietuvių choreografai festivalyje: Loreta Juodkaitė ir Vytis Jankauskas, www.menufaktura.lt, 2007 05 17.
 
Šiai choreografei vienas svarbiausių dalykų kuriant šokį – sielos švara, judesio tiesa ir jausmų sąžiningumas. Ji apgalvoja ir įprasmina kiekvieną judesį, jos spektaklius dera skaityti kaip literatūros kūrinius, kuriems perprasti reikia arba suvokti jų sukūrimo principus, arba būti visišku beraščiu ir klausytis kūrinio melodikos.
 
Šokis, kurį aš kuriu, yra tam tikra gyvenimo filosofija, tai yra kelias, kuris turėtų padėti žmogui šokį suprasti ne tik kaip meną, bet kad šokis jam gyvent padėtų, kovoti, kažko pasiekti. Norėčiau, kad jam šokis kalbėtų apie gyvenimą, apie šviesą, švarą, apie tuos dalykus, kurie mus supa. Vita Mozūraitė, „Šoku ne sau, šoku žmonėms“. Pokalbis su Loreta Juodkaitė, Lietuvos scena, 2007, Nr. 2/7, p. 26.
 
Visų vadinama Lora, choreografė dažnai improvizavo su džiazo muzikantais, bet daugiausia dėmesio sulaukė jos spektakliai Salamandros sapnas. Paveikslas (2006), Trimatrix (2007), Sibilė (2008), Malda smėlyje (2011). Nesuvaldomą šokėjos energiją kiek apramino režisierius Valentinas Masalskis, padėjęs jai sukurti Salamandros sapną ir Sibilę. Pastarasis spektaklis – išskirtinis Lietuvos šiuolaikinio šokio scenoje, nes sukurtas literatūros kūrinio pagrindu, šokiu perteikiant Päro (Pero) Lagerkvisto romano Sibilė siužetą.
 
Tačiau prie romano siužeto choreografė prisilietė tik „pirštų galais“. Spektaklio pradžioje šviesos spinduliu einanti Sibilė tarsi dievų bausmę tempė su savimi akmenis, kurie, jai susmukus, išsirito iš jos sterblės tarsi kūdikis. Visa likusioji spektaklio dalis – tai atgailos ritualas, pradedamas išsitepant veidą purvu ir baigiamas į bendravimo su dievais transą įvarančiu sukimusi. Vita Mozūraitė, „Gruodis po Sibilės ženklu“, Literatūra ir menas, 2009 01 09.
 
Spektaklis Trimatrix. Trys judėjimai, sukurtas bendradarbiaujant su kompozitoriumi Tomu Dobrovolskiu, laikytinas „grynojo šokio“ spektakliu, atskleidžiančiu tris vandens būvius – skystą, kietą ir dujinį, kuriuos įkūnija skirtinga trijų šokėjų plastika. Išskirtinis Juodkaitės kūrinys yra Malda smėlyje, sukurtas įspūdžių apie Turkiją pagrindu ir savitai šokiu perteikiantis šios šalies etniškumą. Lietuvos choreografams, labiau mėgstantiems pasikapstyti savo viduje, visiškai nebūdingas „kitoniškumo“, nesusijusio su asmeniniu pažeidžiamumu, tyrimas.
 
Dėl sunkios ekonominės padėties nuo 2009 m. Juodkaitė pradėjo daugiau jėgų ir laiko skirti darbui užsienio choreografų sukurtuose šokio spektakliuose. Lietuvoje rodomi jos anksčiau sukurti spektakliai.
 
2010 m. šokio scenoje kaip choreografė debiutavo Rūta Butkus (Butkutė), iki tol žinoma kaip labai išraiškinga dramatinio plano šokėja, dalyvavusi įvairių choreografų projektuose. Pirmasis jos šokio monospektaklis Šventė apie vienišos moters savigailą nebuvo itin originalus, bet parodė įdomų debiutantės mąstymą. Jis puikiai įsirašė tarp kitų tokio tipo spektaklių, nes apie vienišą, savęs gailinčią moterį spektaklius kūrė ir kitos choreografės (Dovilė Petkūnaitė, Edita Stundytė, Jekaterina Deineko).
 
Tačiau daugiasluoksnis, metaforų prisodrintas Butkus šokio spektaklis Užmerktos akys, sukurtas 2012 m. Olandijos Korzo teatrui (eskizas – lietuvių šokėjoms), atskleidė choreografės drąsą mesti iššūkius socialinei aplinkai ir mąstančiam žiūrovui. Ir kai Jėzaus Kristaus žodžiai „Tai mano kūnas“ materializuojami kaip žalios mėsos gabalas, įdrebiamas į dubenį, kvestionuojant įvairiausias dogmas, imi suprasti, jog „vieniša moteris“ subrendo kalbėti nebe vien apie asmeninius pojūčius.
 
Paskutinysis romantikas
 
Choreografas Vytis Jankauskas (g. 1968) į šiuolaikinio šokio sceną užlipo iš breiko šokio aikštelės dar tais laikais, kai gatvės šokis nebuvo laikomas šiuolaikinio šokio rūšimi. 1987 m. pavadintas geriausiu SSRS breiko šokėju, jis ir pora draugų eksperimentavo su breiko ir šiuolaikinio šokio judesių jungtimis. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, ėmė lankyti šiuolaikinio šokio seminarus Lietuvoje ir užsienyje, XX a. pabaigoje sukūrė kelis plastiškus, bet ne itin įsimenančius šokio kūrinius (Lauko vidury, Lašai į šulinį).
 
1997 m. Jankauskas įkūrė savo vardo šokio trupę (nuo 2008 m. – Vyčio Jankausko šokio teatras), tačiau šokio kritikų, žiūrovų ir užsienio festivalių prodiuserių dėmesį patraukė sukūręs du duetų spektaklius su Giedre Kirkilyte-Jankauskiene – 2000 m. Viduramžių bernelio dainas ir 2003 m. jam „Auksinį scenos kryžių“ atnešusį Nuskendusį slėnį (abu pagal Skirmanto Sasnausko muziką).
 
Niekada dar grakštumas ir judesių tėkmė nebuvo tobulesni. Ši ypatingo jautrumo pora, skambant ypatingai džiazo muzikai, skleidžia nežinia kur prasidedančią ir kur pasibaigiančią judesių srovę. Jų šokis liejasi it ilga nenutrūkstamai tekanti upė, mokanti švelniai užlieti savo atšakas ir kanalus – be jokių stabtelėjimų ar pertrūkių. Menha el Batraoui, „Laimingas susitikimas“, Al-Ahram (Egiptas), 2008 02 13.
 
Vėlesni Jankausko darbai (Žinia, 2007, Budėjimai, 2008, Liepsnos virš šaltojo kalno, 2010) parodė, kad Lietuvoje mėgstamos dramatiško žmogaus likimo temos kontekste jis išliko romantikos ir estetiško grynojo šokio mohikanas, kuriantis spektaklius, paremtus asmenine emocine patirtimi. Jankausko spektakliuose neskubrus ir labai plastiškas šokis, kupinas susikaupimo ir nostalgijos, skatina gilintis į nepaviršutiniško grožio pajautą, matyti amžinybės rimtį. Dramatizmas scenoje kiek svetimas šio choreografo kūrybai, todėl jo spektaklis Judantys taikiniai (2011), kuriame bandoma gilintis į sudėtingus žmonių santykius, emocinį išnaudojimą, netapo ryškesniu įvykiu.
 
Nerimstantys šokio ieškotojai
Klaipėdoje menininkų grupę „Žuvies akis“ įkūrusi choreografė Agnija Šeiko-Sarulienė 2001 m. baigė Klaipėdos universiteto Menų fakultetą, o 2005 m. – choreografijos bakalauro studijas Amsterdamo šokio akademijoje. Jos kūryba nuo pat pradžių patraukė dėmesį įvairove. Tuoj po studijų sukurtame šokio spektaklyje In Signum (2006) judesys įgavo specifinę prasmę dėl jį „komentuojančių“ Carlo (Karlo) Gustavo Jungo ir Sigmundo Freudo (Zigmundo Froido) tekstų, kuriuos „skaitė“ įžymiųjų psichoanalitikų animuoti portretai, projektuojami ant putplasčio meškučių pilvų. 2007 m. sukurtas duetas La Mariee pasakojo apie šeimos tarpusavio santykius, kuriuose vyro dominavimas romantiką paverčia tragedija. 2010 m. sukurtas šokio spektaklis Paikos mergaitės maldos tarsi pratęsė La Mariee pradėtą moteriškumo temą.
 
Imponavo choreografės pasiryžimas filosofiškai kalbėti apie moters pasaulį, remiantis ne tiek asmeninėmis patirtimis ar nusistovėjusiais stereotipais, kiek filosofija ir poezija, ne raudoti ar dūsauti, o teigti ir versti mąstyti. [...] Suskaidžiusi spektaklį į atskiras trumpas dalis, choreografė suvaldė visą tą moters sielos protrūkį, neleisdama dominuoti nė vienai jos pusei, bet tuo pačiu metu kiekvienoje dalyje išryškindama vieną ar kitą abstrakčios moters bruožą kitų fone. Vita Mozūraitė, „Klaipėdos choreografės Menų spaustuvėje – ir dideliems, ir mažiems“, www.dance.lt.
 
Nenorėdama likti skolinga vyriškai tematikai ir netikėtai atskleidusi savo humoro jausmą, 2011 m. Šeiko sukūrė kandžiai ironišką šokio spektaklį Aikštelėje laisvų vietų nėra apie vyriškumo stereotipus ir kartų santykius. Tai vienintelis toks „vyriškas“ šokio spektaklis Lietuvos šiuolaikinio šokio scenoje.
 
Atsargiai į šiuolaikinio šokio erdvę „paniro“ Edita Stundytė, 2004 m. baigusi Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (kurso vadovė Anželika Cholina). Jos dar kiek studentiškas darbas Plaukia Ofelija, skęsta (2005) buvo ne itin drąsus, tačiau prisilietimas prie Hamleto originalus. Rimčiausias, atskleidęs šios jaunos choreografės galimybes kalbėti judesiu buvo spektaklis Apie tyrąją Erendirą (pagal Gabrielio Garcíos Márquezo (Garsijos Markeso) romaną, 2008).
 
Stundytės bendrakursis Andrius Katinas (g. 1978), 2002 m. baigęs bakalauro studijas LMTA, studijavo Helsinkio teatro akademijos magistrantūroje ir kartu su žmona, suomių choreografe Maria Saivosalmi sukūrė labai skirtingus, bet ryškius, įsimenančius spektaklius Orfėjas ir Euridikė (2002), The Last Beauty of the Day (2005), Helsinkio sindromas (2007), Ana Karenina: Prielaidos jaunos moters portretui (2008). Visi šie spektakliai – tai jauno miestiečio aplinkos matymas, paviršutiniškumo, žmonių susvetimėjimo akcentavimas ir tikro jausmo paieškos gyvenimo šurmulyje.
 
2011 m. „Menų spaustuvėje“ parodytas pirmasis sceninis gatvės šokio spektaklis Feel-Link, jį sukūrė hiphopo šokėjai ir choreografai Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius. Gatvės šokis Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Ispanijoje jau gerus du dešimtmečius laikomas viena iš šiuolaikinio šokio krypčių, tačiau Lietuvoje jis vis dar priskiriamas paauglių subkultūrai ir nėra vertinamas kaip rimtas menas – dar ir dėl to, jog nėra šokio spektaklius šiuo stiliumi kuriančių choreografų. Gudaitės ir Žakevičiaus spektaklis apie dviejų žmonių jausmus pasirodė brandus, apgalvotas, sukurtas meniškai komponuojant gatvės ir šiuolaikinio šokio judesius, teatro elementus. 2012 m. jis nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“, o Tarptautiniame modernios choreografijos festivalyje Vitebske (Baltarusija) pelnė ekspertų komisijos apdovanojimą.
 
Yra vietos ir komerciniam šokio teatrui
1995 m. suskambo Anželikos Cholinos pavardė. 1989 m. baigusi Vilniaus baleto mokyklą, ji studijavo Maskvos teatro meno institute (GITISe) baleto režisūrą, o pavasarį Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre parodė savo pirmuosius kursinius darbus – šokio miniatiūras Eskizai po septynių. Tai buvo gaivus vėjo dvelksmas – šokio miniatiūros alsavo humoru, o baleto technika užleido vietą judesio eksperimentams. 1996 m. LNOBT parodytas Cholinos dviejų veiksmų baleto spektaklis Medėja pagal Antano Rekašiaus muziką buvo artimesnis neoklasikai, tačiau išvengė baleto spektakliams būdingos sentimentalios estetikos, o Juozo Statkevičiaus kostiumai ir Marijaus Jacovskio scenografija suteikė gilesnių metaforiškų prasmių. Kritika spektaklį priėmė palankiai, tačiau jau tuomet atkreipė dėmesį į režisūros ir vaidmenų traktuočių paviršutiniškumą:
 
Spektaklis nėra tobulas, bet daug kuo intriguojantis, profesionalus. [...] Susidarė įspūdis, kad ir teatras, ir publika patikėjo, jog talentingas modernus menas – ne pabaisa. Gal ir dėl to, kad „Medėjos“ modernumas yra sąlyginis, tarsi pritaikytas prie mūsų teatro repertuaro politikos, konjunktūros. [...] Nesu mitologijos specialistė, bet tai, ką mačiau pirmąjį vakarą, labiau priminė „West Sido“ ar kurią nors kitą tradiciniu meilės trikampiu grindžiamą istoriją nei giliomis prasmėmis persmelktą senovės graikų mitą. Audronė Žiūraitytė, „‘Medėja’: nors ir ne visai tobula, bet intriguojanti“, Muzikos barai, 1996, Nr. 13/14, p. 8.
 
Baigusi GITISą, Cholina kūrė po 1–2 šokio spektaklius per metus: Moterų dainos, Carmen (1998), Pamišusių merginų šokiai (1999), Bernardos Albos namai (2000), Tango in Fa (2001), Meilė (2002), Romeo ir Džuljeta (2003), Bolero (2004), zmones:) (2005), Otelas (2006), Fantazija penkioms stichijoms (2007), Vyrai ir moterys (2009), Ana Karenina (2010). 2000 m. su seserimi Greta Cholina ji įkūrė Anželikos Cholinos šokio teatrą ir daugumą savo darbų sukūrė jam. 2011 m. LNOBT pastatė Barborą Radvilaitę. 2000 m. abi Cholinos įkūrė ACH šokio teatrą.
 
Cholina savo kūryboje yra tarsi apsibrėžusi trikampį, kurio vieną kraštinę sudaro gerai valdomas situacijų humoras, antrą – paviršutiniški, supaprastinti meilės istorijų perpasakojimai, trečią – nuolatinių bendradarbių – scenografo Jacovskio ir kostiumų dizainerio Statkevičiaus kuriamas estetinis spektaklių paviršius. Šie pasikartojantys režisūriniai sprendimai su lengvai suvokiama, estetiška, nors ir neoriginalia choreografija leido Cholinai atverti naują – komercinių šiuolaikinės choreografijos spektaklių nišą, kurioje ji ir įsitvirtino. Kai kuriuose jos spektakliuose švysteli ir gilesnių įžvalgų padiktuoti epizodai (Moterų dainų režisūra, Kiti ir Levino duetai Anoje Kareninoje, Bernardos vaidmens traktuotė pirmajame Bernardos Albos namų variante), tačiau juos paskandina paviršutiniška siužeto traktuotė.
 
Užsiėmęs, visada skubantis verslininkas ar šiaip žmogus, pirmenybę teikiantis materialinėms vertybėms, dvasiškai, intelektualiai yra ganėtinai tingus, todėl į teatrą jis pirmiausia eina ilsėtis. Tokia galimybė suteikiama Cholinos spektakliuose, kuriems nereikia papildomų intelektualių pastangų. Choreografė, regis, sąmoningai, atvirai savo meną dedikuoja vangiam žiūrovui. Tai liudija daugelis jos pastatymų. Audronė Žiūraitytė, „Vartotojiškos estetikos spektakliai“, in: Ne vien apie baletą..., Vilnius: Krantai, Lietuvos teatro ir muzikos akademija, 2009, p. 337.
 
Neilgai trukus į šią nišą be didesnių pastangų įsispraudė aktorius, šokėjas ir choreografas Gytis Ivanauskas (g. 1980), 2004 m. baigęs Lietuvos muzikos ir teatro akademijos vaidybos ir šokio studijas (kurso vadovė Cholina), 2005 m. įkūrė Gyčio Ivanausko teatrą. Pirmasis šio teatro šokio spektaklis Praba (2005) prajuokino. Lietuviai šokio scenoje nėra linkę juokauti, o Ivanausko spektaklyje humoras tryško it fontanas. Tiesa, tas humoras buvo perdėm situacinis ir paviršutiniškas, tačiau skoningas ir neįžeidžiantis.
 
Kai stebi pirmąjį režisieriaus G. Ivanausko kūrinį pavargusio nuo kasdienybės įtampos žiūrovo akimis ir nekeli sau kritiko uždavinių, atsiranda galimybė įžvelgti daugybę klodų: nuo lengvos, nevarginančios naujosios sceninės kalbos (ji neįprasta tradicinės dramaturgijos bei teatro vertintojams) iki moderniam žmogui būdingo mąstymo apraiškų – nekelti egzistencinių klausimų ir neieškoti atsakymų. Prigimtis yra fiziologija – kas gali būti aiškiau? Jolita Linkevičiūtė, Nemunas, 2005, Nr. 39.
 
Tačiau vėlesni Ivanausko spektakliai Vyrai baltais sijonais (2006), Aš tave labai myliu ir 8 kvadratiniai metrai (2007), Atgyjantys kūnai (2008), Paukščiai (2011), Fobijos (2012) nuo pirmojo skyrėsi tik tematika, bet ne choreografija, režisūra ar vaidmenimis. Komiškų skečų rinkiniai, neturintys ištisinio siužeto ir gilesnių prasmių, ritosi it nuo konvejerio, pažymėti vienodu dantingos bereikšmės šypsenos ženklu. Šiek tiek gilesnio psichologizmo choreografas pabandė ieškoti spektaklyje Raudonos kurpaitės (pagal Hanso Christiano Anderseno pasaką, 2008), tačiau tučtuojau pats tą psichologizmą užkasė dar giliau, šalia pagrindinių personažų – Mergaitės, Senelės, Kareivio, Batsiuvio paleidęs į sceną būrį išsigandusių baltų pleibojaus zuikių, apsiavusių raudonais aukštakulniais.
 

Komentarai

Rašyti komentarą
Pasidalinkite savo komentaru.

Šaltiniai ir nuorodos

MENHA EL BATRAOUI
„Laimingas susitikimas“
Al-Ahram (Egiptas), 2008 02 13
JOLITA LINKEVIČIŪTĖ
Nemunas, 2005, Nr. 39
VITA MOZŪRAITĖ
„Gruodis po Sibilės ženklu“
Literatūra ir menas, 2009 01 09
VITA MOZŪRAITĖ
„Klaipėdos choreografės Menų spaustuvėje – ir dideliems, ir mažiems“
www.dance.lt
VITA MOZŪRAITĖ
„Nepabaigiamas kūrybinis procesas“
7 meno dienos, 2003 09 12
VITA MOZŪRAITĖ
„Šoku ne sau, šoku žmonėms“. Pokalbis su Loreta Juodkaite
Lietuvos scena, 2007, Nr. 2/7
JELENA ŠALAJ
„Lietuvių choreografai festivalyje: Loreta Juodkaitė ir Vytis Jankauskas“
www.menufaktura.lt, 2007 05 17
RASA VASINAUSKAITĖ
„Teatras 800-ajame numeryje. Subjektyvi sostinės premjerų apžvalga“
www.menufaktura.lt, 2008 05 02
AUDRONĖ ŽIŪRAITYTĖ
„‘Medėja’: nors ir ne visai tobula, bet intriguojanti“
Muzikos barai, 1996, Nr. 13/14
AUDRONĖ ŽIŪRAITYTĖ
„Vartotojiškos estetikos spektakliai“
Ne vien apie baletą..., Vilnius: „Krantų“ redakcija; Lietuvos teatro ir muzikos akademija, 2009
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.