Prisijungę prie sistemos, čia galėsite išsisaugoti labiausiai Jums patikusius kūrinius. Plačiau apie „Mano kolekciją“ – skiltyje "Projektai".
Pastumkite slanktuką į dešinę
Jūs sėkmingai užsiregistravote.
Nurodytas vartotojo vardas jau egzistuoja!
Nurodyti slaptažodžiai nesutampa!
Bloga slanktuko pozicija.
Registracija beveik baigta Į jūsų el. pašto dėžutę ( ) išsiųsta nuoroda, kurią paspaudę baigsite registraciją.
Jums išsiųsta nuoroda slaptažodžio keitimui.
Aleksandras Šepkus – lietuvių juvelyrikos reformuotojas
Lijana Natalevičienė
Netradicinis kelias
 
Architekto šeimoje gimęs Aleksandras Šepkus ketino sekti tėvo pėdomis, turėjo ir praktikos – padėdavo tėvui užbaigti brėžinius. Vaikystėje dailės išsilavinimo būsimasis juvelyras neįgijo, jo mokykla, anot paties, buvo XIX a. medžio raižiniais iliustruoto Robinzono Kruzo kopijos, kurias darydavo tėvo nurodymu. „Ten buvo be galo sudėtingi medžio raižiniai, turėdavau nukopijuoti tiksliai – nuo vieno kampo iki kito. Labai gera mokykla“, Beatričė Laurinavičienė, „Aleksas Šepkus: Esu politiškai nekorektiškas“, Verslo žinios, 2012 07 27. – prisimena juvelyras. 1972–1977 m. Aleksandras studijavo Lietuvos dailės institute dizaino specialybę. Feliksas Daukantas norėjo parengti kelis juvelyrikos specialistus. Taigi Šepkus – pirmasis iš jų ir vienas iš nedaugelio sovietmečio metalo dailininkų, ugdytų ne estiškos tradicijos. Vis dėlto estų metalo mokyklos įgūdžius jam teko patirti per Kazimiero Simanonio pamokas. Jam ir Petrui Garškai (tuometiniam Pramoninės dailės katedros mokymo meistrui) Aleksandras dėkingas: be jų perduotų žinių, teigia, nebūtų tapęs juvelyru. Baigdamas dizaino studijas, Šepkus sukūrė komplektą papuošalų jaunavedžiams (vadovas Algimantas Mizgiris), kur juntama Simanonio įtaka – širdučių formos inkrustuoti elementai, iš kurių sudarytas kaklo vėrinys ir apyrankė, dar gana masyvūs, juose nėra vėlesnei kūrybai būdingos elegancijos ir rafinuotumo.
 
Šepkus žavėjosi Pauliaus Lantucho papuošalais, primenančiais amuletus, ir jo įvaldyta metalų inkrustavimo technika. Lantuchui nebuvo leista baigti dizaino studijų, kai išaiškėjo, kad jis prisidėjęs prie antisovietinio laikraštėlio Cogito Dailės institute leidybos; 1979 m. jis emigravo į JAV. Vieninteliu tiesioginę įtaką padariusiu menininku Šepkus laiko vokiečių juvelyrą Hermanną Jüngerį (Hermaną Jungerį; 1928–2005), kurio darbų reprodukcijos skatino lietuvį kurti papuošalus kaip miniatiūrinius daiktus. Taip Šepkus sukūrė savo papuošalo tipą – metalo miniatiūrą, pasižyminčią vaizdo raiškumu, kultūrinėmis asociacijomis, literatūrinėmis ir istorinėmis aspiracijomis, žavintį meistrišku sidabro ir brangių bei pusbrangių akmenų deriniu. Tai intelektualo kūriniai, reikalaujantys žinių ir kūrinio skaitymo, jo ženklų, įrašų, poezijos intarpų interpretavimo. Tokie papuošalai neturėjo nieko bendra su masine kultūra, kurios Šepkus nemėgsta. Nors vieno „parodinio“ papuošalo kūryba kartais trukdavo iki dviejų mėnesių, kurti tokius dirbinius buvo palanki tuometinė Lietuvos meninė terpė. Pragyvenimą juvelyrui užtikrindavo augantis užsakovų ratas ir Dailės fondo salonuose prieinamomis kainomis parduodami paprastesni papuošalai.
 
Tačiau jauną ir sėkmingai dirbantį juvelyrą traukė nauji išbandymai, jis norėjęs įsitikinti, ką galėtų padaryti svetur. Pamatyti Ameriką svajojo dar nuo paauglystės. „Iš pasaulio gaudavau informacijos, žiūrėdavau, galvodavau – aš galiu dar geriau padaryt. Bandydavau, ir kartais pasisekdavo.“ Į Niujorką Šepkus išvyko 1988 m. su penkiais šimtais dolerių ir keliais sidabriniais žiedais bei pakabukais (juk kūrinių išsivežti nebuvo galima). Jis tapo vienu paskutinių lietuvių, gavusių politinį prieglobstį neramiais Sovietų Sąjungos griūties laikais.
 
 
Sulaukęs tarptautinio pripražinimo
 
Pradžia Niujorke nebuvo lengva. Teko ir kambarius dažyti, ir daryti papuošalų vaškinius modelius juvelyro dirbtuvėje. Įsidarbinęs Amerikos lietuvių juvelyrikos firmoje, Šepkus pusantrų metų gamino sudėtingus vienetinius papuošalus „Bvlgari“ ir „Tiffany & Co“ mados namams. Tą laikotarpį dailininkas apibūdino kaip tikrą juvelyrikos mokyklą, nes per trumpą laiką reikėjo įsisavinti sudėtingas papuošalų gamybos technologijas. Sukaupęs lėšų menininkas nutarė pradėti savo verslą, išsinuomojo nedidelę patalpą, nusipirko būtiną įrangą. Kelerius metus sunkiai dirbo – pardavęs pagamintą papuošalą, už gautus pinigus gamindavo naują. 1993 m. didmeninėje Niujorko juvelyrikos mugėje Šepkų Amerikos juvelyrų draugija išrinko geriausiu metų debiutantu (New Designer of the Year), ir tai padėjo įsitvirtinti juvelyrikos rinkoje.
 
Amerikietiškojo laikotarpio Šepkaus juvelyriniai dirbiniai iš esmės skiriasi nuo lietuviškųjų. Atvykęs į JAV, jis nusivylė amerikietiškais papuošalais – stambiais, su lygiomis plokštumomis, neprimenančiais rankų darbo kūrinio. Norėjo sukurti kažką, ką vaizduotėje matė gražaus, bet kas tikrovėje neegzistavo. Taip radosi auksu spindintys papuošalai, sudaryti iš didesnių ir mažesnių suapvalintų kvadratų, apskritimų, trikampių, tarp kurių žėri deimantai ir safyrai. Tokie papuošalai būtinai simetriški, nes simetrijos juvelyras visuomet siekia, glotnūs, malonūs prisiliesti, juose praeities dvelksmas dera su dabarties pojūčiu. Šiuos ypatingus papuošalus Šepkus kuria iš 18 karatų KaratasTauriųjų metalų matavimo vienetas, nurodantis, koks kiekis tauriojo metalo yra lydinyje. Visas lydinys prilyginamas 24 sąlyginiams vienetams, o 18 karatų reiškia, kad 24 vienetuose yra 18 vienetų gryno aukso. aukso, kartais platinos.
 
Mėgstu keistus akmenis su inkliuzais, spalvą keičiančius turmalinus ir aleksandritus, senoviško šlifavimo deimantus, dažnai nešvarius ar spalvotus, o ypač tų spalvų, kurios nelaikomos vertingomis, pavyzdžiui, rudus arba pilkus. Kiek­vienas akmuo gali būti įdomus ir patrauklus. O dėl metalų, didelių svarstymų nėra: mėgstu 18 karatų geltonąjį auksą. Mano įstaiga ar klientai prisiprašo, kad ką padaryčiau ir iš platinos ar iš rausvojo aukso, nors aš būčiau linkęs viską daryti tik iš geltonojo – jis man gražiausias,  Ieva Rekštytė, „Brangakmenių alchemikas“, IQ, 2012, Nr. 9, p. 100.  pasakoja Šepkus.
 
1992 m. įsteigta kompanija „Alex Šepkus“, įsikūrusi Niujorko Deimantų rajone, užima visą penktąjį dangoraižio aukštą. Joje dirba keliolika juvelyrų ir šeši biuro darbuotojai. Dirbinių realizavimu per 150 parduotuvių ir galerijų tinklą rūpinasi kompanijos vadybininkas ir bendrasavininkis Jeffas Feero (Džefas Fyro). Papuošalo originalą Šepkus kuria pats (kiekvienas jo dirbinys numeruojamas), vėliau studijoje gaminamas tam tikras kiekis replikų – nuo kelių iki keliasdešimt.
 
Gerbėjai Šepkaus papuošaluose kartais įžiūri bizantinio meno bruožų ar secesinę Gustavo Klimto ornamentiką. Juvelyras įsitikinęs, kad tokios formos, kokias jis pasitelkia, yra tiesiog savaime gražios, be to, jo spalvingos mozaikos pačiam dailininkui primena ir kitokius pirmavaizdžius – akmenų grindinį, akmeninę tvorą, takelį.
Kartais dailininkas įterpia sunkiai plika akimi įžiūrimus krikščioniškos ikonografijos elementus – kryželius, apvaizdos akį, beje, populiarią ir lietuviškojo periodo papuošaluose. Didžiausias komplimentas Šepkui – jei amerikiečiai jo kūryboje pajunta Europos krikščioniškosios kultūros dvelksmą. Dailininkas įsitikinęs, kad jo papuošalai tiek lietuviški, kiek jis pats yra lietuvis. Savo kūrybą jis laiko amatu, o jei kas pavadina menu, jaučiasi padrąsintas.
 
Tarp nepriklausomų dizainerių Šepkus išsikovojo gerą vardą, o dirbti, kad ir pelningiau, garsiai firmai nenorėtų, nes tuomet nustotų buvęs papuošalų autoriumi. Dailininkas gyvena privačiame name netoli Niujorko, Hadsono upės slėnyje, su žmona fotomenininke Dange Širvyte.
 
 
 

Komentarai

Rašyti komentarą
Pasidalinkite savo komentaru.

Šaltiniai ir nuorodos

BEATRIČĖ LAURINAVIČIENĖ
„Aleksas Šepkus: Esu politiškai nekorektiškas“
Verslo žinios, 2012 07 27
IEVA REKŠTYTĖ
„Brangakmenių alchemikas“
IQ, 2012, Nr. 9
Loading…
[[item.title]]
[[item.description]] [[item.details]]
Užsisakyk MO muziejaus naujienlaiškį!
Naujienlaiškis sėkmingai užsakytas.
Patikrinkite savo pašto dėžutę ir paspauskite ant gautos nuorodos norėdami patvirtinti užsakymą.