Igoris Stravinskis
Viačeslavas Jevdokimovas-Karmalita
Igoris Stravinskis
2008 - 2009, drobė, aliejus, 104 x 95 cm
Apie kūrinį
Ką apie kūrinį mąstote Jūs?
2008 metais sukurti ukrainiečių kilmės tapytojo Viačeslavo Jevdokimovo-Karmalitos paveikslai, vaizduojantys Igorį Stravinskį, – tai žymaus muziko portretų variacijos. Įdomu, kas įkvėpė Karmalitą nutapyti būtent Stravinskio portretus? Menininkas pripažįsta, kad muzika yra labai svarbus kūrybinių inspiracijų šaltinis. Tikriausiai tai ir buvo paskata pažvelgti į kompozitorių, kurio jam niekada neteko matyti gyvai.
 
Pažvelkime į paveikslus. Abiejuose Stravinskis vaizduojamas trijų ketvirčių rakursu, atsipalaidavęs, tarytum būtų artimas dailininko bičiulis. Viename portretų kompozitorius patogiai sėdi fotelyje, užkėlęs koją ant kojos. Kitame – mąsliai pasirėmęs ant rankos. Kompozitoriaus figūra neturi ryškaus kontūro, aiškiai išskiriamų veido bruožų, juo labiau neatspindi jo psichologinio paveikslo, būdo savybių. Karmalita tapė portretą tarsi išnyrantį iš prisiminimų, persmelktą paties autoriaus emocijų. Nesunku juose įžvelgti nerimo, mirties nuojautą, o tai leidžia palyginti Stravinskio portretus su egzistencialistiniais Alberto Džiakomečio (Alberto Giacometti) portretais.
 
Be kita ko, Karmalitos kūriniuose jaučiamas gyvumo įspūdis, kuriamas medžiagiškąja (kitaip – pastozine) tapyba: stori dažo sluoksniai persiklodami vienas su kitu meta šešėlius ir taip suformuoja reljefinį-tūrinį vaizdą drobėje. Kaip ir visuose jo paveiksluose, taip ir šiuose dominuoja pilka spalva ir jos pustoniai, papildyti rudos ir žalios spalvos atspalviais.
 
Pirmą kartą savo darbus grupinėje parodoje Jevdokimovas-Karmalita pristatė 1985 metais. Tačiau vėliau pradėjo vengti aktyvaus dalyvavimo viešame meniniame gyvenime. Pasirinkęs asketišką gyvenimo būdą, Karmalita piešia, eskizuoja, tačiau tapydamas eskizais nesiremia. Dailininkas tapo, kaip pats įvardija, iš išgyvenimų.
 
Julija Petkevičienė